Zeman jezdí po krajích a za peníze daňových poplatníků šíří rasismus

Miloš Zeman na TV Barrandov (reprofoto youtube.com)

Miloš Zeman na TV Barrandov | FOTO: reprofoto youtube.com

Prezident Miloš Zeman opět vyjel do krajů za svými voliči. Pouze za svými voliči, protože jeho tým vybírá pouze místa, na kterých hlava státu zvítězila ve volbách, tam, kde jej všichni vítají, a hlavně tam, kde kraj cestu zaplatí. Nyní ovšem cesta získala nový rozměr: Místo kampaně, kterou už Zeman dělat nemusí, prezident prostě a jednoduše legitimizuje rasismus.

Zaznělo to na jednom z několika setkání, konkrétně v Kojetíně. „Rozhodně nejsem přítelem komunismu, ale za komunismu Romové museli pracovat. Většinou pracovali jako kopáči, a když odmítli pracovat, byli označeni za osobu práce se štítící a šli do vězení.“

Všichni známe legendární větu: „Nejsem rasista, ale…“ A nyní se k těmto projevům přidal i prezident. Údajně levicový prezident, používat toto slovo se už zdá ale úplně nesmyslné, protože levicových myšlenek dnes Zeman reprezentuje jen málo. Nenávidět uprchlíky už zjevně nestačí, a tak se vraťme ke starým dobrým Romům.

Je ostudné, že Zeman, když už náhodou jezdí po republice, říká veřejnosti takové věci a legitimizuje tím jen další xenofobní projevy, kterých je dnes v Česku stále víc. Je ostudné, že hlava státu jednoduše naskakuje na ty nejpopulističtější vlny a vychází vstříc těm nejnižším pudům. Překvapivé to ale není ani trochu. Bohužel.

Podobná slova ostatně zazněla od Zemana už loni v pořadu Týden s prezidentem. „Pokud jde o ty Romy, víte já si myslím, že nemá cenu, aby existovala pozitivní diskriminaci Romů, protože i pozitivní diskriminace je pořád diskriminací. To znamená ke všem máme přistupovat stejně. A já rád používám té kategorie nepřizpůsobivý a definuji si ji jako lidi, kteří odmítnou nabízenou práci, i když jsou absolutně zdraví. Nu, že mezi těmi je 90 procent Romů to je asi pravda, ale může tam být také 10 procent bílých flákačů a my k nim máme přistupovat naprosto stejně. Teprve kdybychom kteroukoliv z těchto dvou skupin diskriminovali, ať už pozitivně, nebo negativně, tak porušujeme lidská práva,“ řekl tehdy.

Je to zvláštní posun od člověka, který byl v roce 1997 jedním z těch, kdo jasně a hlasitě odsoudili rasově motivovanou vraždu dvou súdánských chlapců. Zeman se také rád vymezuje proti extrémní pravici, hovoří přitom ale podobně jako její představitelé.

Rasistické výroky jsou jednou z mnoha názorových otoček, kterou Zeman v posledních letech udělal. Zmínit můžeme například přístup k sudetským Němcům. I to ale asi patří do jeho oblíbeného „bonmotu“ o tom, že jen blbec nemění své názory.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]