Zeman jmenoval Arenbergera ministrem zdravotnictví. Hájil ruské a čínské vakcíny

Miloš Zeman jmenuje nového ministra zdravotnictví. (Twitter/Jiří Ovčáček)

Miloš Zeman jmenuje nového ministra zdravotnictví. | FOTO: Twitter/Jiří Ovčáček

Prezident Miloš Zeman jmenoval novým ministrem zdravotnictví ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petra Arenbergera. Ten nahradil dosavadního ministra Jana Blatného (za ANO). Zeman při svém projevu pak mluvil pouze o vakcínách. Kvůli očkování se pustil do novinářů a opozičních politiků. Kritizoval také exministra Blatného nebo ředitelku Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irenu Storovou.

Nastupujete do funkce ministra zdravotnictví ve velice těžkých dobách, kdy zápasíme s pandemií,“ řekl nově jmenovanému ministrovi zdravotnictví Miloš Zeman. Nejdůležitějším nástrojem v boji proti covidu-19 je podle něj očkování. 

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO) (ČTK)

Každý z nás by měl proto usilovat o to, aby zde bylo co nejvíce efektivních vakcín. Zasloužil se o to pan premiér, i já jsem se obrátil dopisy na izraelského, ruského a čínského prezidenta s žádostí o dodávky vakcín,“ pokračoval Zeman s tím, že ve všech třech případech byla reakce pozitivní. 

„Bohužel váš předchůdce a ředitelka SÚKL tento proces blokovali. Je dobré si uvědomit, že každý, kdo tímto způsobem postupuje, škodí České republice a nese spoluzodpovědnost za lidi, kteří kvůli nedostatku vakcín a pomalému očkování umírají,“ řekl Zeman směrem k ministru Arenbergerovi.

Vím, že maďarský premiér se nechal naočkovat čínskou vakcínou. Ideologická hysterie, kterou pozorujeme u některých opozičních politiků nebo hloupých novinářů, je naprosto bezpředmětná. Přeji vám v nové funkci, abyste se touto hysterií nenechal otrávit,“ doplnil Zeman.

Právě kvůli ruské a čínské vakcíně prezident Zeman exministra zdravotnictví Blatného kritizoval. V několika vytýkacích dopisech mu podmínky pro podávání experimentálních léků na covid-19 vyčítal také premiér Babiš. „Celou dobu jsem si stál za používáním pouze schválených vakcín. Jen tak mohu lidem zaručit, že jsou pro ně bezpečné, vyzkoušené a že opravdu fungují. Podobně je to i s léky proti covidu,“ prohlásil Blatný na tiskové konferenci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner