Zeman jmenoval novým ministrem zahraničí Jakuba Kulhánka. O Vrběticích nepromluvil

Prezident Miloš Zeman a ministr zahraničí Jakub Kulhánek (Pražský hrad)

Prezident Miloš Zeman a ministr zahraničí Jakub Kulhánek | FOTO: Pražský hrad

Prezident Miloš Zeman jmenoval Jakuba Kulhánka (ČSSD) novým ministrem zahraničních věcí. Ve funkci nahradil odvolaného sociálního demokrata Tomáše Petříčka. Kulhánek bude hned po vstupu do funkce řešit na ministerstvu zahraničí předvolání ruského velvyslance v Praze Alexandra Zmejevského, který má vyslechnout protest České republiky proti vyhoštění 20 českých diplomatů z Moskvy.

„Je před vámi těžký úkol, jehož podstatou je hájení národních zájmů České republiky. Tento pojem je někdy znevažován a někdy se říká, že ti, kdo hájí národní zájmy, jsou populisté nebo dokonce xenofobové. Neznám ovšem suverénní zemi, která by ve světě nehájila své národní zájmy, a věřím, že pod vaším vedením ministerstvo bude činit totéž,“ sdělil prezident Zeman po jmenování Kulhánka.

Eric Drooker

Hovořil také o hájení ekonomických zájmů. Kauzu Vrbětice však během proslovu nezmínil, ani nic nenaznačil o možném dalším postupu při hájení národních zájmů proti Ruské federaci. O víkendu se nechal slyšet, že se vyjádří až za týden – tedy v neděli.

Kulhánek patří k dlouholetým spolupracovníkům špiček sociální demokracie, radil bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a nyní patří do nejbližšího okolí Jana Hamáčka.

Od poloviny července 2018 pracoval jako Hamáčkův náměstek na ministerstvu vnitra, dříve byl jeho parlamentním poradcem, když Hamáček předsedal sněmovně. Jako náměstek pracoval také na ministerstvech obrany a zahraničí. Působil i v čínské společnosti CEFC Europe. Kvůli tomu jeho nominaci kritizovala opozice.

Kulhánka po jmenování uvede do úřadu premiér Andrej Babiš (ANO). Ve funkci ho ihned čeká ostrý start, řešit bude muset kauzu kolem zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Hamáček na dnešek předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Tlumočení nespokojenosti Česka s ruským postupem při odvolávání zaměstnanců české ambasády i případné oznámení dalších kroků bude pravděpodobně už právě na Kulhánkovi. Poslanci v úterý vyzvali vládu, aby počet pracovníků ruské ambasády zásadně omezila.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články