Zeman chce jmenovat Fialu premiérem v neděli. Podle hlavní hygieničky má ale být v izolaci

Premiér a předseda ODS Petr Fiala (Pavel Hofman / FORUM 24, se svolením autora.)

Premiér a předseda ODS Petr Fiala | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24, se svolením autora.

Prezident Miloš Zeman jmenuje Petra Fialu (ODS) předsedou vlády v neděli 28. listopadu na zámku v Lánech. Na oficiálním webu Hradu to oznámil mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Podle něj bude Zeman propuštěn z nemocnice v sobotu. Fiala termín jmenování potvrdil na tiskové konferenci. Pětikoalice je podle něj připravena převzít vládu k 16. prosinci, jakýkoli posun za polovinu prosince by lídr koalice SPOLU nepovažoval za dobrou zprávou. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová si však jmenování nedokáže představit, Zeman má být kvůli nákaze covidem-19 v izolaci. V pátek odpoledne to řekla Radiožurnálu.

„Podle informací ošetřujícího lékaře profesora Miroslava Zavorala bude prezident republiky Miloš Zeman v sobotu dne 27. listopadu 2021 propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,“ oznámil Ovčáček. Petra Fialu má pak prezident jmenovat premiérem v neděli v 11 hodin na zámku v Lánech, a to za dodržení hygienicko-epidemiologických opatření.

()

„Jsem rád, že pan prezident si uvědomuje závažnost situace, uvědomuje si nutnost, aby byla v České republice rychle jmenována vláda, která odpovídá výsledku voleb a bude mít důvěru v poslanecké sněmovně,“ komentoval na tiskové konferenci Petr Fiala. Samotné jmenování bude podle něj probíhat tak, aby byly dodrženy všechny předpisy a pravidla. „Podrobnosti neznám,“ doplnil budoucí premiér.

Fiala předpokládá, že dojde ke stanovení pravidel na základě dohody mezi ošetřujícím lékařem prezidenta Miroslavem Zavoralem, hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou a kanceláří Hradu.

Izolace platí pro každého, upozornila hlavní hygienička

Se Svrčinovou ale prý Hrad nic nekonzultoval. O detailech jsme se s kancléřem Mynářem nebavili. Pro nakažené i bez příznaků platí pravidla izolace. Výjimky neexistují,“ prohlásila hlavní hygienička pro Radiožurnál s tím, že neumí představit, jak by se mohla opatření při jmenování premiéra dodržet.

Fiala plánuje v neděli s prezidentem dohodnout, jak vidí Zeman diskuzi s kandidáty na ministry, šéf občanských demokratů chce zároveň probrat harmonogram jmenování celé vlády. Původně chtěl prezident s každým kandidátem do kabinetu mluvit osobně, první schůzky se měly konat v pondělí.

Lídr koalice SPOLU a šéf občanských demokratů měl být premiérem jmenován v pátek v poledne. Situaci ale zkomplikovalo to, že byl prezident Zeman včera pozitivně testován na koronavirus a musel být převezen zpět do Ústřední vojenské nemocnice, ze které byl jen pár hodin předtím propuštěn po několika týdnech.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Podle hradního mluvčího Ovčáčka byl prezident testován na covid-19 ve čtvrtek odpoledne v souvislosti s tím, že se o něj začal starat poskytovatel domácí zdravotní péče. Test na onemocnění byl pozitivní. „Proto ve spolupráci s ošetřujícím lékařem prof. Miroslavem Zavoralem bylo rozhodnuto o převozu pacienta zpět do Ústřední vojenské nemocnice v Praze za účelem řešení této situace,“ prozradil mluvčí.

Pozitivní test na covid-19 potvrdila sama nemocnice, podle ní však prezident nemá příznaky onemocnění. Byly mu podány protilátky, což proběhlo bez komplikací. Pan prezident aktuálně nevykazuje příznaky virového onemocnění a je v plánu, nedojde-li k neočekávatelnému vývoji, propuštění v nejbližších dnech. Pacient je v izolaci, v souladu s platnými hygienicko-protiepidemickými opatřeními,“ oznámila v pátek Ústřední vojenská nemocnice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]