Zeman kampaň dělá, ale postihnout ho nejde, říká šéf kontrolního úřadu Weis

Úřad pro dohled nad hospodařením politických strana a politických hnutí funguje od počátku letošního roku. Jako dohledový orgán, který kontroluje překračování volebních limitů, nebo třeba správnost sdělení na letácích a billboardech, nepatří mezi oblíbené instituce. Jak se například postaví ke knize Andreje Babiše nebo „nekampani“ Miloše Zemana prozradil deníku FORUM 24 v pořadu Na barovce Vojtěch Weis, šéf úřadu.

Od ledna sice úřad funguje, jak ovšem upozorňuje jeho předseda, zdaleka není vše v zajetých kolejích. „Je to komplikovaná situace, my se s ní nějakým způsobem vypořádáváme. Úřad začal reálně fungovat v rámci těch kompetencí, které má, a samozřejmě se v současnosti připravujeme a činíme kroky, které jsou spojené s probíhající volební kampaní do sněmovny,“ říká Weis.

Hned v prvním roce fungování stojí před kontrolním orgánem složitá situace spojená s chystanými parlamentními volbami. Oříškem se pro úřad stává třeba kniha předsedy hnutí ANO O čem sním, když náhodou spím. „Nemůžu říct, jakým způsobem jsme to vyhodnotili, protože kniha je předmětem správního řízení a do doby, než bude nějakým způsobem ukončeno, tak ani nejsem oprávněn se k těmto věcem vyjadřovat,“ vysvětluje šéf Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

„Samozřejmě je to jedna z komplikovaných věcí, kterými se musíme zabývat, protože s novou právní úpravou vznikají problémy, kdy úřad musí složitě vyhodnocovat případ od případu, jsme dotazováni na věci typu, je toto kampaň, není toto kampaň, počítá se to do limitu, je to v souladu se zákonem. Já jsem na to opakovaně tázán, stejně jako kolegové, ale my jako úplně nový úřad, který ještě nezažil reálně ani jedny volby,“ přiznává Weis.

Po sněmovních volbách čekají Českou republiku v lednu příštího roku také volby prezidentské. Na ty bude úřad dohlížet také. Proto se také vyjadřuje na téma „nekampaně“ současné hlavy státu. „Já myslím, že pokud se někdo účastní kampaně v tom smyslu, že do kampaně vstoupil, komunikuje s potenciálními voliči a jasně deklaroval to, že bude kandidovat na prezidenta republiky, tak nestačí pouze říct: Já kampaň nedělám,“ potvrzuje Vojtěch Weis stanovisko, které již dříve vyjádřili jeho kolegové.

„My se domníváme, že v rámci těch jednotlivých výjezdů, které podniká pan prezident, minimálně část těch akcí má podobu volební kampaně, kdy jedná bezprostředně s občany a dochází tam např. k rozdávání fotografií atd. My se domníváme, že v rámci těch výjezdů se z části o kampaň jedná,“ dodává šéf úřadu.

Kvůli prezidentské imunitě ovšem úřad nemůže Zemana nijak postihnout, ale pouze upozornit na to, že pokud tvrdí, že kampaň nedělá, nemluví pravdu.

Ve videu se také dozvíte:

Na co chodí nejvíc dotazů ohledně předvolební kampaně?

Jaké hrozí pokuty za nedodržení limitu na kampaň?

Nevyplatilo by se stranám porušit zákon?

Proč úřad nebude kontrolovat komunální volby?

Působí na úřad politický, nebo mediální tlak?

Poznámka redakce: Rozhovor vznikl před zveřejněním zprávy, podle které Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí spustil přestupkové řízení proti autorům knihy Žlutý baron. Stanovisko úřadu se do publikování rozhovoru s Vojtěchem Weisem nepodařilo získat.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner