Zeman káral Babiše za výběr daní, rozpočet a dálnice

Eric Drooker

Zatím to vypadalo, jako by měl Miloš Zeman s Andrejem Babišem jakousi dohodu o neútočení. Babiš nekomentuje prezidentovy výroky a Zeman moc nekritizuje nestandardní jevy, které se dějí v hnutí ANO. Poslední dobou se ovšem situace změnila. Zeman chtěl podpořit odstupující ministryni spravedlnosti Válkovou, které Babiš rázně doporučil odejít z funkce, a ve středu hlava státu kritizovala rovnou ministra financí.

Zemanovi se nelíbí, jak se hospodaří se státními financemi. Při návštěvě Plzeňského kraje pochválil prezident tamní hejtmanství, a zároveň tím poslal jasný vzkaz vládě, zejména Andreji Babišovi. „Od vás by se měli učit zejména centrální politici, kteří se chlubí tím, že se jim podařilo snížit deficit ze sta na 80 miliard,“ řekl Zeman. „Za mě to bylo 46 miliard, a to jsem se velice styděl,“ zavzpomínal prezident. Státní kasa mu dělá starosti. „Sleduji plnění státního rozpočtu a v roce 2014 byl v lednu přebytek 40 miliard korun, teď je jenom 20 miliard,“ znepokojuje Zemana.

Nejen deficitní rozpočet ale Zeman dává za vinu Babišovi. „Pana Babiše hodnotím podle tvrdého kritéria,“ přiznal prezident. „I podle toho, že za poslední rok jsme nepostavili ani kilometr nové dálnice, kdy už se vláda nemůže vymlouvat na své předchůdce,“ poukázal na fakt, že Babišova politická rétorika je založena na kritice minulých vlád a politiků. Zeman tvrdí, že ministru financí doporučil, aby využil část z peněz, které má Státní fond infrastruktury. Podíl z 90 miliard by se prý mohl investovat do stavby silnic druhé třídy.

Prezident také vysvětlil, proč si Babiš od něj stále ještě nezaslouží označení „dobrý ministr financí“. „To si o něm budu myslet až v momentě, kdy prosadí přísný zákon o prokazování majetku a příjmu,“ vysvětlil Zeman. „Musí jít do hloubky. Musí postihnout nakradené majetky,“ je přesvědčen. „A to není žádný útok proti poctivým, baťovským podnikatelům, to je útok proti koženým podnikatelům,“ uklidňuje drobné živnostníky Zeman.

Babiš se zatím k prezidentově kritice nevyjádřil, ale zřejmě se nedá čekat, že by se do Zemana pustil stejně jako v poslední době do ČSSD. Dohoda o neútočení je z jedné strany stále dodržována.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner