Zeman koupil pozemek pro vilu. Dcera prodejce dostala milionovou zakázku z Lán

Prezident Miloš Zeman  (Twitter (PREZIDENTmluvci))

Prezident Miloš Zeman | FOTO: Twitter (PREZIDENTmluvci)

Od místního podnikatele Josefa Hoška koupil prezident Miloš Zeman pozemek v Lánech. Dva týdny poté dostala podnikatelova dcera Ivana Píšová zakázku přímo z Hradu. Přesně po roce získala druhou. Šlo o zpracování dřeva z Lánské obory. Přijde si tak na 1,5 milionu korun, uvedl deník Aktuálně.cz.

Za dva a půl roku Zemanovi vyprší mandát. Má v plánu se pak usadit nedaleko domu v Lánech, kde přebývá nyní. „Na vilu nemám, ale mám celoživotní úspory, které mi umožní koupit si malý bungalov a v něm budu mít jednu místnost naplněnou knihami, bude tam houpací křeslo, budu si číst zajímavé knihy a nebudu muset odpovídat na pitomé otázky novinářů,“ představil Miloš Zeman své plány v roce 2018.

Podle kupní smlouvy zaplatil Hoškovi 2,5 milionu korun za pozemek o rozloze tisíc čtverečních metrů. Nákup vyjednal kancléř Vratislav Mynář a zakázky podepsal Miloš Balák. „Že prodávám pozemek prezidentovi, jsem se dozvěděl od pana Mynáře. Pan prezident se mnou nejednal,“ uvedl Hošek. Upřesnit, zda s ním prodej vyjednával právě Mynář, ale původně nechtěl. Pak ale dodal: „Byl tam Mynář, když přišel domlouvat pozemek.“

Druhá smlouva byla s Píšovou uzavřena na den přesně rok od podpisu prodeje pozemku. Spolu s dřevem z lánských lesů tak rodině Josefa Hoška začalo přitékat i 1,5 milionu korun. Píšová ještě v roce 2013 na webu nabízela manikúru. Ovšem po uzavření smlouvy ji šéf Lesní správy Lány Miloš Balák vybral, aby ze stromů vyráběla prkna. Píšová ale žádnou pilu nevlastní, dřevo se zpracovává ve firmě jejího otce.

Jaroslav Kubera (ČT)

Na obou smlouvách je podpis Miloše Baláka, který je už tři roky stíhaný kvůli manipulacím veřejných zakázek Hradu. Vzhledem k tomu, že se jedná o malou zakázku, nevztahuje se na ni povinnost soutěžit ji podle zákona. „Víte, že je smrková kalamita? Víte, že je přebytek dřeva? Že to dřevo není kam dávat? Spotřebu prken jsme řešili tentokrát tak, že jsme si naše nechali pořezat,“ uvedl Balák.

Hošek i Píšová si ale stojí za tím, že jde o náhodu a prodej pozemku nemá se zakázkami nic společného. „Vytváříte nesmyslné konstrukce se zcela průhledným cílem poškodit pana prezidenta. To je jediná reakce, kterou poskytnu,“ vyjádřil se k situaci hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]