Český prezident je velkým a nekritickým fanouškem východních velmocí. Pro Rusko a Čínu by dýchal, poskytne jim jakýkoliv servis, o který si řeknou. Proto není divu, že se v kauze Huawei, společnosti, kterou většina demokratických zemí označila za bezpečnostní riziko, postavil za čínskou firmu. Jen k tomu několikrát jako obvykle použil i několik prokazatelných lží. Tou poslední však možná „zaútočil“ na PPF Petra Kellnera. Je však možné, že si vymýšlí zástupci firmy nejbohatšího Čecha.

Kellner je na Hradě nedotknutelná osoba, která podle mnohých spoluurčuje zahraniční politiku naší země. Jeho obchody v Číně jsou totiž tak obří, že by si nikdo netroufl je nejbohatšímu Čechovi jakkoliv kazit. Natož pak Zeman, který má pro Východ takovou slabost.

Jak se však často stává, prezident při vysvětlování různých svých stanovisek, nebo obhajování výmyslů, které šíří, použije lež. Tak se patrně stalo i nyní, kdy se na TV Barrandov rozpovídal o tom, jak chytře už dopředu věděl, že Huawei není žádným rizikem. Současně pochválil PPF za spolupráci s touto čínskou firmou.

„Vím, že společnost PPF už uzavřela s firmou Huawei obchodní dohody o spolupráci. To už není jenom nezávazné memorandum, které bylo uzavřeno v Šanghaji, při mé cestě tam,“ vyprávěl Zeman Jaromíru Soukupovi. „Teď dokonce mi říkali, že uzavřela firma PPF s Huawei normální smlouvy, takže tady se bude instalovat technologie této firmy,“ dodal.

To ovšem vůbec nesouhlasí s tím, co na České televizi vyprávěl Vladimír Mlynář, člen představenstva PPF. „My jsme žádné smlouvy s Huawei neuzavřeli, pouze obecné memorandum. Uzavírají s ním smlouvy telekomunikační firmy, třeba na mobily a podobné věci,“ vysvětlil v Událostech, komentářích bývalý ministr informatiky ve vládě Vladimíra Špidly.

Jeho slova pro FORUM 24 potvrdila i tisková mluvčí PPF. „Na úrovni celé skupiny PPF, v návaznosti na obecné memorandum s firmou Huawei, žádné smlouvy podepsány nebyly. Jednotlivé firmy z portfolia PPF – Cetin a O2 – pokračují ve svých standardních obchodních vztazích se všemi dodavateli, včetně Huawei. Žádný zákon ani nařízení v ČR v tuto chvíli obchodní vztahy s Huawei neomezují,“ stojí ve zprávě od Jitky Tkadlecové.

Lhal tedy Zeman znovu?. Stejně jako o Peroutkovi, o tom, že je 30 let v politice, nebo v desítkách dalších případů. Nebo si snad vymýšlí Mynář, aby navenek nepůsobila PPF jako firma, která s Čínou spolupracuje za každých okolností?

Prezident většinou lže v momenty, kdy si je jist, že se v daný moment nenajde nikdo, kdo by mu ihned oponoval a sdělil, že si vymýšlí. U Soukupa to jde samo. Ten, i kdyby věděl, že Zeman lže, neřekne mu ani slovo. Stejně se však mohl zachovat i Mlynář ve veřejnoprávní televizi.

Pokud si vymýšlela hlava státu, může se to probírat i jinde než jen na sociálních sítích a v médiích. Zemana totiž čeká cesta do Číny a tam bude mít co vysvětlovat. Místním, proč ještě nepřesvědčil celou českou vládu o tom, že všechno čínské je skvělé a bezproblémové. Kellnerovi, který zřejmě opět bude součástí podnikatelské výpravy, cestující s prezidentem, zase důvod, proč na veřejnosti poškozuje svými výroky jeho firmu. I kdyby totiž tentokrát nelhal, patrně vyzradil informaci, kterou chtěla PPF tutlat.

Jestli nepravdu šíří Vladimír Mlynář, což je méně pravděpodobné než „hradní lež“, zřejmě se to nebude dále rozpitvávat. Nikdo na Hradě totiž nemá zájem se pouštět do jakýchkoliv rozporů se společností Petra Kellnera.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora