Zeman: Lidé by se měli ozbrojovat. Plotu na hranicích se nebráním

archiv

Prezident Miloš Zeman byl opět hostem pořadu na Blesk.cz, jehož hlavním tématem byla migrační krize a terorismus. Hlava státu opět hovořila o tom, že by lidé měli mít zbraně, že by se měly bránit hranice České republiky a zastal se také svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Pražský hrad podle Zemana dostane 100 milionů korun, které budou věnovány na bezpečnostní opatření. „To je slušná částka a my budeme mít čisté svědomí, že alespoň na Pražském hradě jsme udělali všechno, co bylo potřeba,“ uvedl. Zeman neodmítl, že by se měla Česká republika oplotit. „Nemluvme o plotech, mluvme o aktivní ochraně hranic,“ prohlásil. „To je, chcete-li to tak nazvat, živý štít.“

Prezident si myslí, že v Izraeli chodí téměř každý člověk se samopalem přes rameno. Odmítá, aby bylo omezováno nosit zbraň. „V případě, kdy to bude nutné, budou tito lidé muset být připraveni svou zbraň použít,“ řekl s tím, že kdyby měl někdo pistoli například v klubu Bataclan v Paříži, teroristy by možná zastavil. „Opravdu si myslím, že by se občané měli ozbrojovat,“ dodal.

Velkou část rozhovoru zabrala snaha redaktora dostat z prezidenta, jak se cítí jeho protějšek François Hollande, s nímž telefonoval po zrušené cestě do Prahy. Řeč přišla i na spolehlivost informací od tajných služeb. „Nepřeceňujte údaje tajných služeb. Já si vždycky vzpomenu na 11. září,“ řekl Zeman.

Prezident souhlasí s bývalým diplomatem Petrem Kolářem, že si lidé musí zvyknout na to, že žijeme v nebezpečí. „Rozhodně je to lepší než žít v bezstarostnosti a být zastřelen teroristou,“ myslí si Zeman.

Hlava státu se zastala svého mluvčího Jiřího Ovčáčka, který na sociální síť po mnichovském útoku napsal, že některé „kreatury“ se budou snažit útok označovat za pravicový extremismus. „My se snažíme uklidnit lidi tím, že jim říkáme, že to byl blázen. Zapomínáme na to, že to jsou výjimky, ale pravidlem jsou útoky nesené náboženskými důvody,“ sdělil prezident.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner