Arenberger je novým ministrem zdravotnictví. Blatný neskočil kvůli Sputniku, řekl Babiš

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (vlevo) a jeho předchůdce Jan Blatný (vpravo) (ČTK)

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (vlevo) a jeho předchůdce Jan Blatný (vpravo) | FOTO: ČTK

Prezident odvolal na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Ve funkci jej nahradil ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Toho jmenoval Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě. V úterý se objevila informace, že by měl skončit také ministr školství Robert Plaga (za ANO). Podle mluvčí MŠMT se ale žádné personální změny na ministerstvu nechystají.

Premiér Andrej Babiš ve středu odpoledne uvedl do funkce nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera. „Není to o Sputniku. Jsou tu nějaké teorie, ale není to o Sputniku. Budeme čekat na rozhodnutí Evropské lékové agentury,” oznámil premiér. Blatný podle něj neskončil kvůli své práci. „Blatný odvedl maximum možného, dokonce i dobře komunikoval. Rozcházíme se ale v názoru, jak by měl resort zdravotnictví fungovat,” doplnil předseda vlády.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný vystoupil na mimořádné tiskové konferenci už ve středu dopoledne. Za důvod svého odvolání označil politické rozhodnutí premiéra Andreje Babiše. „Sám za sebe mám čisté svědomí, že jsem pracoval jen na základě své odbornosti a rozhodoval jsem se vždy na podkladě odborných dat a analýz,“ prohlásil s tím, že informaci o odvolání mu premiér sdělil v úterý večer.

Premiér Babiš poslal Blatnému v poslední době hned několik vytýkacích dopisů. V nich ho kritizoval mimo jiné za podmínky pro podávání experimentálních léků na covid-19. „Celou dobu jsem si stál za používáním pouze schválených vakcín. Jen tak mohu lidem zaručit, že jsou pro ně bezpečné, vyzkoušené a že opravdu fungují. Podobně je to i s léky proti covidu,“ doplnil Blatný na tiskové konferenci.

FORUM 24 (archiv)

O možném odvolání ministrů zdravotnictví a školství informovaly portály CNN Prima News nebo iDnes.cz už v úterý. Spekulovalo se, že na postu ministra školství by se mohl objevit poslanec hnutí ANO Karel Rais, který v letech 2006 až 2014 působil jako rektor Vysokého učení technického v Brně, hovoří se ale také o ambiciózním poslanci ANO Patriku Nacherovi.

Podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové se na jejich resortu žádné změny nechystají. „Mohu potvrdit, že žádné personální změny na ministerstvu školství se nechystají,“ prozradila. Plagy se v úterý zastali rektoři i další zástupci vysokých škol a řada neziskových a profesních organizací ve školství. 

Oba současní ministři na úterní tiskové konferenci po jednání vlády novinářům řekli, že o odvolání neví. Od premiéra Andreje Babiše (ANO) se prý nic takového nedozvěděli, o personálních změnách v kabinetu se vůbec nemluvilo. Sami se na záležitost předsedy vlády neptali.

„Ani na Radě pro zdravotní rizika, ani na přípravě na vládu, ani na vládě o tom nebyla řeč,“ reagoval na dotaz ministr školství Plaga s tím, že na žádném jednání k němu tato informace nedoputovala. Pokud by nešlo o spekulaci, očekával by, že by premiér o svém kroku ministry informoval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]