Zeman narazil. Sputnik nedovolíme, bude muset nechat vyhodit i nás, vzkazují hejtmani

ČTK

Prezident Miloš Zeman se svým mluvčím Jiřím Ovčáčkem | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman se snaží silou prosadit očkování neschválenou ruskou vakcínou i za cenu toho, že nechá premiéra Andreje Babiše vyhodit některé ministry a šéfku Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Jenže i kdyby mu Babiš šel opět na ruku, Sputnik V se v některých krajích k lidem stejně nedostane. Ukázalo se totiž, že se proti vakcíně jasně staví také hejtmani. Alespoň do té doby, než bude mít všechna náležitá povolení.

Někteří z hejtmanů už jasně konstatovali, že Sputnik u nich nebude, dokud nezíská příslušná povolení. „Očkovat vakcínou Sputnik bude možné, až bude řádně schválena Evropskou lékovou agenturou EMA, a to stejným způsobem jako všechny další používané vakcíny Pfizer, Moderna a AstraZeneca. Pokud chce pan prezident někoho odvolávat za to, že nechce umožnit očkování neregistrovanou vakcínou Sputnik, ať si mě přidá na seznam a sežene si k tomu většinu v krajském zastupitelstvu. V Libereckém kraji se neregistrovanými vakcínami očkovat nebude. A je jedno, jestli jde o ruský Sputnik nebo jinou vakcínu vyráběnou kdekoliv na světě,“ konstatoval hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK).

archiv

Jasně se vyjádřila i středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). „Vakcína Sputnik bez EMA a SÚKLu? Ve Středočeském kraji ani náhodou. Díky za pochopení. Tečka,“ reagovala jednoznačně.

„Prezident Zeman chce, aby se očkovalo vakcínou Sputnik bez standardního schválení Evropské lékové agentury, a navrhne odvolat každého, kdo to odmítá. Pokud chce, aby se očkovalo Sputnikem bez registrace v jižních Čechách, tak hlásím, že na to musí najít někoho, kdo odvolá hejtmana,“ vmetl Zemanovi na twitteru hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS).

Největším dlouhodobým problémem v České republice v době pandemie je, že se politici pletou do toho, čemu nerozumí. O tom, čím se bude očkovat, nemají rozhodovat volení zástupci lidu, prezidenta republiky nevyjímaje, ale odborníci na základě klinických studií a splnění všech podmínek či povinností, kterými bude garantována především bezpečnost vakcíny pro české, ale obecně i evropské občany. Za úplně bazální předpoklad považuji schválení Státním ústavem pro kontrolu léčiv a také Evropským regulačním systémem pro léčivé přípravky. Odmítám, že by bez uvedených povolení mohla být vakcína Sputnik V podávána na jakémkoliv očkovacím místě v Pardubickém kraji. Nebylo by to ani správné, ani systémové,“ napsal na facebooku Martin Netolický (ČSSD), hejtman Pardubického kraje.

ČTK

Podobně reagovali také hejtmani Karlovarského nebo Jihomoravského kraje Petr Kulhánek (KOA) a Jan Grolich (KDU-ČSL), který napsal: „Odborné věci mají rozhodovat odborníci. Z toho co se ozývá z Hradu jsem SMUTNIK.“

Zeman přestřelil. Neprosadí si svou, i kdyby vyhrožoval hůlkou. Dokud nebude mít Sputnik potřebná povolení jako všechny ostatní používané vakcíny, k lidem se nedostane. Zeman může nechat vyházet celou vládu třikrát, a nic se nestane. Může se jen dívat, jak je bezmocný v plnění úkolů z Moskvy.

Zeman ve středu oznámil dezinformačním Parlamentním listům, že bude chtít, aby Babiš z funkce odvolal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a ředitelku Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irenu Storovou. Prezident řekl, že odmítáním Sputniku nesou odpovědnost za úmrtí lidí v Česku na covid-19. Zeman chce, aby ve funkci skončil i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). S Babišem by se měl Zeman setkat 22. března v Lánech, sdělil ČTK prezidentův mluvčí. Návrh na odvolání ministrů předkládá premiér Zemanovi, šéf SÚKL podléhá ministru zdravotnictví.

F24

Zeman prosazuje, aby Česko při očkování využilo ruské i čínské vakcíny. Blatný požaduje, aby byly vakcíny schváleny v rámci Evropské unie, stejně jako ostatní nyní využívané očkovací látky. Stejný závěr přijali na nedávné schůzce nejvyšší ústavní činitelé včetně Zemana.

Nyní ale prezident žádá, aby vakcíny schválil SÚKL a Česko jimi začalo očkovat ještě před rozhodnutím evropských orgánů. V rozhovoru dnes Blatného a Storovou označil za hlavní překážky pro dodávky Sputniku. O jejich odvolání chce s Babišem v blízké době jednat. Uvedl také, že premiér udělal chybu, když mu navrhl do funkce ministra zdravotnictví nekompetentního člověka. Blatný podle Zemana není epidemiolog a nemá manažerské zkušenosti. Zeman pohrozil, že pokud by se Babiš rozhodl Blatného ve funkci ponechat, nepřispělo by to ke zlepšení jejich přátelských vztahů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner