Zeman měl infekční projev o Číně. Poděkoval pachatelům katastrofy jako našim ochráncům

Eric Drooker

Miloš Zeman využil bezprecedentní virové epidemie k tomu, aby si na své oblíbené televizi Prima ohřál svoji čínskou polévku. Přednesl zde prezidentský projev a poděkoval komunistické Číně za pomoc. Ignoroval přitom fakt, že to byla právě čínská diktatura, která zatajila v prvních týdnech informace o šíření děsivé epidemie, a tím nechala tuto nákazu proudit do světa. Zeman naopak vyzdvihuje, jak nám Čína pomáhá. Jako by to dělala nezištně a zadarmo. Ve skutečnosti se o žádnou humanitární pomoc nejedná. Jde jen o peníze.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Za veškeré ochranné prostředky, které Čína vyrábí ve velkém, platíme z veřejných peněz. Tato země je vyrábí jenom proto, že jsou ve své podstatě primitivní. V rámci distribuce světové výroby se Čína soustředí na jednoduchou masovou výrobu, kterou už rozvinuté země skoro opustily.

Miloš Zeman slouží i v této kritické situaci vzdálené východní tyranii. Co z toho má tento divný člověk, který se nachází v pokročilém okamžiku své životní dráhy, to je skutečná záhada. Pro nás je ale podstatné to, že projev prezidenta měl infekční charakter. Šíří infekci lží a absurdit.

V této souvislosti je příznačné, že prezident Zeman vyzval v projevu opozici, aby mlčela. Z novinářů, kteří se snaží bránit zájmy veřejnosti, udělal pak znovu škůdce. To přesně odpovídá životním názorům odpůrců demokracie a příznivců zaostalých autoritářských režimů.

Situace je velmi vážná. Věřme ale, že nás nezničí infekce čínského viru ani námi neotřese infekce oslavování komunistické Číny. I když oba viry jsou velmi nebezpečně přenosné.

Ruku na srdce. Můžete sami sobě nebo své rodině vysvětlit, proč ve chvíli vážné krize mluví k českému národu tak podivně čínský prezident? To nelze nikomu vysvětlit. Jenom si tuto pohromu musíme bohužel prožít. Stejně jako epidemii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]