Zeman – na rozdíl od Drahoše – už v minulosti manažersky selhal

(ČT)

Myslím si, že místo hanlivých inzerátů a urážek, je důležité znát fakta. Proto chci upozornit na předchozí působení Miloše Zemana jako premiéra a profesora Jiřího Drahoše na postu předsedy České akademie věd.

Předseda vlády Zeman se kdysi výrazně zasazoval o první PPP projekt v České republice, tedy o partnerství veřejného a soukromého sektoru, kdy zjednodušeně privátní firma postaví na své náklady silnice, železnice atd. a stát jí to potom později splácí.
V tomto případě se mělo jednat o výstavbu šedesátikilometrového úseku dálnice D 47 (nyní D 1) mezi Lipníkem nad Bečvou a Ostravou za 125 miliard korun a stavitelem měla být bez výběrového řízení izraelská společnost Housing and Construction.

Zemanova vláda dokonce s ní v roce 2002 na tuto akci podepsala smlouvu. Na tom by nebylo nic divného, nebýt zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, který v té době uvedl, že cena za jeden kilometr dálnice se běžně pohybuje kolem 416 milionů korun a i tak by měla být o pětinu nižší. V tomto případě však činily náklady na dálniční kilometr přes dvě miliardy korun, čili by se jednalo o téměř pětinásobné předražení.

Jenomže to ještě nebylo všechno, odborníci z poradenské společnosti Mott MacDonaldu uvedli, že stát měl během dalších třiceti let zaplatit za šedesát kilometrů dálnice 500 miliard korun. Naštěstí následující Špidlova vláda tento pro Českou republiku výrazně nevýhodný kontrakt zrušila, takže stát nakonec zaplatil Housing and Construction jen 650 milionů korun. Nicméně o Zemanových kvalitách tato kauza hodně vypovídá, když souhlasil s nehorázně předraženou stavbou a ve vládě vyvíjel často až nevybíravý tlak na ministry, aby ji podpořili.
Naproti tomu profesor Drahoš si na postu předsedy České akademie věd vedl celkem dobře. V roce 2008 začala hospodářská krize a tehdejší vláda Mirka Topolánka chtěla této instituci snížit rozpočet o polovinu. Po mnoha obtížných jednáních nakonec profesor Drahoš dosáhl toho, že rozpočtové škrty nebyly tak výrazné. Čili se osvědčil jako rozhodný vyjednávač a to bylo pro budoucnost české vědy jen dobře.

Autor je europoslanec za KDU-ČSL

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]