Zeman napsal dopis Hřibovi: Pokorně se omluvte a zvažte rezignaci, metropole je na pokraji chaosu

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman v úterý zaslal otevřený dopis pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti). Nelíbí se mu prý dopravní situace v hlavním městě, kde je momentálně velké množství uzavírek a chaotické opravy. Vyzval primátora Hřiba k rezignaci, omluvě a zvážení vyhlášení stavu nebezpečí.

Miloš Zeman se ohradil proti primátoru Hřibovi. Hlava státu kritizuje „přešlapy“, nad kterými již podle svých slov nehodlá skrývat rozčarování. Reagoval nejdříve na předchozí korespondenci kvůli kácení stromů v Jelením příkopu pro vytvoření místa pro jeřáb.

Karel Kaufner s Andrejem Babišem ml. (Karel Kaufner / použito se souhlasem autora)

„Přijal jsem tuto skutečnost s pozdvihnutým obočím, ale zároveň s jistým pochopením. Již v té době jsem se ale podivoval nad tím, že coby pražský primátor máte čas na podobné aktivity. Vaši předchůdci se v období jara a léta věnovali především a výhradně koordinaci oprav dopravní infrastruktury, protože každý dobrý starosta či primátor ví, že právě to je období vhodné pro opravy silnic, chodníků či tratí,“ napsal prezident Zeman.

Proti Hřibově politice a vedení města použil jeden z jeho mediálních výstupů, kterým je podle Zemana například vyjednání slevy na vstupné v Muzeu vidlí či nabídka bezplatných výpůjček růžových sdílených kol.

„Přesto vás nyní jako hlava státu, které náleží dbát o dobro všech obyvatel naší země, vyzývám k okamžité nápravě dramatické situace v pražské dopravě a vyvození patřičných důsledků z pochybení, které v české komunální politice nemá obdoby,“ uvádí prezident v dopise.

„Amatérský a diletantský přístup,“ rozčiluje se Zeman

Podle něj Hřib k plánování oprav silnic přistoupil amatérsky a diletantsky. „Hlavní město je naprosto dopravně paralyzované, což již zdaleka není jen tématem pražským, ale vzhledem k významu metropole i tématem celonárodním,“ píše v dopise.

Zeman sice uznal, že městská hromadná doprava je v Praze kvalitní, a není úlohou politiků hodnotit a nařizovat, jakým způsobem se mají lidé přepravovat. „To, že opravy silnic jsou zcela nekoordinované, chaotické a nedomyšlené, způsobuje dennodenně komplikace statisícům obyvatel,“ doplnil prezident a vyzval Hřiba k pokorné omluvě kvůli jeho selháním.

V dopise dále požaduje sjednání okamžité nápravy ve formě nařízení rekoordinace oprav infrastruktury a ukončení spolupráce s poradci, kteří se podle prezidenta na sociálních sítích hrubě a nemístně vysmívají všem stěžovatelům na současnou kritickou situaci.

Primátoru Hřibovi dal dokonce na zvážení vyhlášení stavu nebezpečí. „Současná dopravní situace je natolik kritická, že ohrožuje mimo jiné práci složek integrovaného záchranného systému,“ uvedl s tím, že by měl kromě toho také zvážit rezignaci na funkci primátora hlavního města Prahy.

„Vaše počínání dovedlo metropoli na pokraj chaosu, za což jste politicky odpovědný. Pane primátore, každá prohra je poloviční vítězství, pokud se z boje poučíte,“ uzavřel prezident svůj otevřený dopis.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]