Zeman napsal Putinovi prosebný dopis o vakcínu Sputnik V. Jemu ale píchli západní

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem | FOTO: ČTK

Miloš Zeman sice není jako prezident moc aktivní, ale zato je vzorově aktivistický a vždycky to stojí za to. Teď má prý Zeman od ruského vládce Vladimira Putina slíbenou dodávku ruské vakcíny Sputnik V. Uvedla to v sobotu večer CNN Prima News.

Šéfa ruského režimu Zeman údajně požádal dopisem po dohodě s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Že vakcína ještě nemá schválení  od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ani od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), Zemanovi nijak nevadí. Stačila by mu prý certifikace od SÚKL.

„Pokud jsem správně informován, tak této žádosti bude vyhověno, ale budeme samozřejmě potřebovat certifikaci,“ řekl Zeman. „Mně by úplně stačila certifikace SÚKL,“ dodal.

Eric Drooker

Když pomineme odborné záležitosti, je poněkud zvláštní, že na úterní schůzce takzvaných nejvyšších ústavních činitelů (bez předsedy senátu, protože ten upadl na Hradě v nemilost) se přítomní shodli, že vakcíny, kterými se bude v ČR proti koronaviru očkovat, musejí projít schvalovacím procesem Evropské komise. Společně to tak vyhlásili. To se zatím týká vakcín Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Jak je vidět, nějaká prohlášení, pod kterými je Zeman uveden, nemají hodnotu vůbec žádnou. Pak je otázka, proč nějaké okázalé schůzky nějakých činitelů vůbec podnikat, když si Zeman stejně dělá, co chce. Nebo co po něm chce někdo jiný, aby dělal. Ztráta času.

Se Sputnikem je problém, že všechno, co o něm víme, víme jen od Rusů. Testován byl jen Rusku, Bělorusku, Spojených arabských emirátech a Venezuele. To snad není třeba moc komentovat. V Brazílii zjistili, že jim dodali něco jiného, než byl Sputnik V popsaný v článku ruských vědců v časopise Lancet. Italští vědci pochybují o datech, co Rusové ukázali. Zjistilo se také, že Africkou unii vyjde nakonec ruská vakcína dráž než ty západní. Kremelská propaganda o  pomoci chudším státům prostě lhala.

Celé to prostě budí dojem, že Zeman zase jednou poskytuje kremelskému režimu PR službičku. Tak to dělal při svých výkladech, jak ministru Lavrovovi věří, že na východní Ukrajině nejsou žádní ruští vojáci. Když pomohl ruské propagandě svým vyhlašováním, jak se u nás „vyráběl“ novičok. (Nepatrné množství pro výzkumné účely a jiný novičok, než je ten, co ruští agenti použili při pokusu otrávit svého zběhlého agenta Skripala ve Velké Británii.) Rusko dělá službu i svými útoky na naše tajné služby. Prostě rezident, a ne prezident.

Sám už má ale v sobě západní vakcínu, tak si teď může z pohodlí v Lánech radit a psát, co se mu zlíbí. Tak ať se teď do řady postaví Mynář a paní Alex, Ovčáček, Nejedlý, všechno členstvo významné strany SPO-zemanovci a po nich postupně Zemanovi věrní z ČSSD a tak dále až po všechny jeho voliče. Žádný strach. Vakcínu přece doporučil sám pan přímo zvolený prezident. Ten je snad v medicínských otázkách zorientovaný a jistě by nelhal. Vylosovaným očkovancům by pak pan premiér Andrej Babiš ve své známé dobrotě a péči mohl zařídit za odměnu cestu na Krym. To dělá lidem dobře.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články