Zeman navštívil Náchod. Centrem města se projížděl v golfovém vozíku

Prezident Miloš Zeman a starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD) v golfovém vozíku. (Kancelář prezidenta republiky)

Prezident Miloš Zeman a starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD) v golfovém vozíku. | FOTO: Kancelář prezidenta republiky

Projížďkou centrem města zahájil v úterý dopoledne prezident Miloš Zeman návštěvu Náchoda. Na tamní Masarykovo náměstí a pěší zónu vyrazila hlava státu v golfovém vozíku. Ten řídil starosta Jan Birke (ČSSD), který prezidenta do města pozval. Odpoledne se Zeman setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou a jeho ženou. 

Projížďka Zemana v golfovém vozíku mířila z Masarykova náměstí přes pěší zónu Kamenice až k bronzové soše náchodského rodáka spisovatele Josefa Škvoreckého. Jízda hlavy státu se starostou skončila v jedné z místních kaváren. Lidé si Zemana s Birkem v golfovém vozíku natáčeli a fotografovali, několik lidí si s končící hlavou státu potřáslo rukou.

()

Hlavní část programu prezidenta začala až po 15. hodině, kdy Zeman společně s manželkou Ivanou před náchodskou radnicí přivítal polský prezidentský pár. Následné jednání prezidentů obsahovalo témata jako česko-polskou příhraniční spolupráci, rozvoj cestovního ruchu nebo dopravní propojení obou států.

Na tiskové konferenci po jednání prezident Miloš Zeman ujistil polského prezidenta Andrzeje Dudu, že Česká republika by v případě napadení spojenců dostála svým závazkům v Severoatlantické alianci (NATO). V souvislosti s opačným vyjádřením prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) varoval před vytrháváním vyjádření z kontextu. Duda na tiskové konferenci připsal Babišův výrok vypjaté předvolební atmosféře, kterou při kandidatuře na prezidentský post sám zažil.