Zeman nosí na krku nouzové tlačítko pro seniory

Miloš Zeman  (Jenny Nowak)

Miloš Zeman | FOTO: Jenny Nowak

Muž ve funkci prezidenta republiky má na krku zavěšené bezpečnostní tlačítko pro seniory. Hrad toto zařízení k přivolání pomoci vysvětluje Zemanovou zlomeninou paže, podle informací Deníku N však tlačítko využívá už několik měsíců. Od Zemanova úrazu ruky přitom uplynulo teprve 6 týdnů. 

Zdravotní stav muže, který blokuje funkci prezidenta republiky, zřejmě opakovaně vyžaduje náhlou pomoc okolí. Jedině tak si lze vysvětlit skutečnost, že má Zeman na krku zavěšené zmíněné zařízení, což Deníku N potvrdil i jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Na rozdíl od oficiálního vysvětlení, že tomu tak je kvůli úrazu ruky, však Zeman podle informací z jeho okolí, které získal Deník N, toto tlačítko používá už několik měsíců.

Podobná zařízení fungují jak manuálně na stisknutí, tak i automaticky, kdy ta lépe vybavená odešlou informaci ze zabudovaného čidla pádu spolu s daty modulu GPS. Konkrétní typ zařízení, které pro svou potřebu využívá muž ve funkci prezidenta a vrchního velitele ozbrojených sil České republiky, není známý. Přibližnou představu o funkci Zemanova přístroje lze ovšem získat na příkladu tlačítka Helpík.

„Nikdy nevíme, kdy se můžeme dostat do situace, ve které si nebudeme schopni sami zavolat pomoc. A právě v těchto případech nám pomůže tísňové tlačítko Helpík,“ představuje svůj produkt jeden z výrobců těchto zařízení využívajících pokročilé technologie. Z charakteristik zmíněného přístroje vyzdvihuje snadné ovládání. „SOS tlačítko je dostatečně velké, tudíž nemusíme mít strach, že se nám je nepovede zmáčknout,“ ubezpečuje výrobce.

Jediným stisknutím tlačítka přístroj odešle SMS s žádostí o pomoc a následně volá i na několik uložených telefonních čísel, přičemž je vytáčí do té doby, dokud se skutečně nedovolá na jedno z nastavených čísel, případně dokud nedojdou baterie (podle četnosti používání vydrží měsíc i déle).

Výhodou je již zmíněný detektor pádu. „Pokud s přístrojem upadneme ať už venku na procházce, cestou z nákupu, v lese na houbách nebo doma např. v koupelně či na schodech do sklepa, nemusíme nic mačkat a přístroj zavolá pomoc sám,“ ujišťuje výrobce tlačítka Helpík.

Oficiální informaci o tom, jak dlouho a v jakých situacích Zeman nouzové zařízení využívá, Hrad neposkytl. Mluvčí Ovčáček redaktorku Deníku N odbyl posměškem, že „je to třetí oko, kterým vidí do srdcí lidí“.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články