Jan Hamáček sice tvrdí, že Miloš Zeman kategoricky nevyloučil, že jmenuje Michala Šmardu ministrem kultury, ale prezident jeho slova zpochybňuje. Může však mít i jiné důvody, než které uvádí, a sice mstu za Šmardovu podporu Jiřímu Bradymu, jehož odmítl ocenit státním vyznamenáním.
[ctete postid=“257308″ title=“Zeman boří ústavní systém, Babiš mu sekunduje. ČSSD stojí na rozcestí“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/10/Zeman-Babiš-Hamáček-385×230.jpeg“ excerpt=“Prezident Zeman zneužívá vládní krize, za kterou je spoluodpovědný, k rozehrání další “ permalink=“https://forum24.cz/zeman-bori-ustavni-system-babis-mu-sekunduje-cssd-stoji-na-rozcesti/“]257308[/ctete]
Prezident Zeman už mnohokrát prokázal, že jeho konání je často podřízeno osobním motivům. Dosud nestrávil svoji porážku při volbě prezidenta v roce 2003, když jej nepodpořila značná část sociální demokracie. Jejich cesty se rozešly ve zlém, vzájemné vztahy prudce ochladly, a stále jsou limitovány tímto faktorem.
Poté, co byl Zeman zvolen prezidentem v přímé volbě, oživil stará „příkoří“ a začal si s mateřskou stranou vyřizovat účty. Pěstoval si vnitřní opozici a vřelejší vztahy udržoval jen s těmi, kdo mu šli bezpodmínečně na ruku. S vedením Bohuslava Sobotky byl na kordy a sociální demokracii zvnějšku oslaboval. Jak se nyní ukazuje, situace se příliš nezlepšila ani po nástupu Jana Hamáčka, ačkoli vyvíjí enormní a zjevně marnou snahu si nevyzpytatelnou hlavu státu usmířit.
Premiér Babiš, jenž se Zemanem vytvořil mocenský tandem, se loni odmítl angažovat ve sporu koaliční ČSSD s Hradem, když prezident vetoval jmenování významného Hamáčkova podporovatele Miroslava Pocheho ministrem zahraničí. Nepřiznaný hlavní důvod měl rovněž osobní rovinu. Poche v prezidentské volbě podpořil Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše.
Silné pochybnosti o jmenování Šmardy
Dnes se schyluje k něčemu podobnému v konfliktu kolem jmenování nového ministra kultury Michala Šmardy. Důvodů a motivací, proč došlo k vyostření situace, je víc. Některé nastínil prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Mladou frontu DNES (29. 6. 2019).
Znovu se přitom naskýtá otázka, zda je Jan Hamáček skutečně v obraze, nebo se jen cíleně snaží zkreslovat skutečný stav. Den před tímto rozhovorem po schůzce s Andrejem Babišem prohlásil, že se samotným Šmardou problém nesouvisí a jiné jméno navrhovat nebude.
„Jasně padlo, že premiér navrhl odvolat ministra vlády. Ústava říká, prezident vyhoví. Tam se dnes pohybujeme a je úplně zbytečné to nějak odcloňovat tím, že budeme kádrovat Michala Šmardu,“ uvedl. Označil nového místopředsedu ČSSD za inteligentního a zkušeného politika, a hlavní problém vidí v tom, že prezident odmítá odvolat Staňka. Zdůraznil, že není možné, aby zůstal ve funkci, jelikož není schopen stabilizovat situaci v rezortu.
Zeman ovšem v rozhovoru pro Babišův deník tvrdil něco jiného. Vyslovil „velmi silné pochybnosti“, že bude Šmarda jmenován ministrem kultury a prý mu naznačil, že by ho raději viděl jako volebního manažera ČSSD. Důvodů uvedl několik, nejsou však příliš věrohodné.
Zavádějící je jeho poukázání na vzdělání a orientaci v kultuře. „Pan Staněk je vysokoškolský docent, zatímco pan Šmarda má maturitu,“ naznačil údajný hendikep. Jenže toto srovnání zavání elitářským „lepšolidstvím“, jak by jindy poznamenal samotný prezident, nic nevypovídajícím o skutečných kvalitách obou nominantů.
Staněk a normalizační kultura
Staněk naopak projevil hlubokou neznalost či pokřivené vidění světa, když loni v květnu obhajoval nominaci čelného normalizačního básníka a ideologa Karla Sýse na státní vyznamenání prezidenta republiky. Podpořil tak návrh předkladatele a poslance KSČM Lea Luzara s pozoruhodným zdůvodněním, že „pan Sýs patřil k básníkům, kteří v 70. a 80. letech tvořili kvalitní poezii“. Žádný problém v jeho „kulturně ideovém“ působení v éře mnoha zakázaných autorů nevidí.
Problém by neměl ani se státním vyznamenáním dalších dvorních umělců komunistického režimu, třeba s Ivanem Skálou nebo Jiřinou Švorcovou. „Jestliže by byl navržen, musel bych se probrat jeho tvorbou, protože už mám dlouho od vysokoškolského vzdělání,“ odpověděl bezelstně v rozhovoru pro Aktuálně.
Staňka nezajímá, že Skála patřil k nejmilitantnějším dogmatikům komunistické ideologie, který už v padesátých letech během procesu s Rudolfem Slánským publikoval v Rudém právu propagandistický slogan „Psovi psí smrt“. Po sovětské invazi se stal hlavním organizátorem normalizačního procesu v české literatuře, nicméně u ministra kultury to nehraje žádnou roli. K čemu je Staňkovi vysokoškolský titul?
Pokud Zeman tvrdí, že Hamáček podporoval Staňka do doby, než vyhodil galerijní ředitele Fajta a Soukupa, na které podal trestní oznámení kvůli údajným nesrovnalostem v hospodaření, policejní vyšetřování by pokračovalo i bez jeho setrvání ve funkci.
Vyznamenání pro Bradyho
Proto v této souvislosti vyvstává ještě jeden možný důvod, proč prezident nechce jmenovat zrovna Michala Šmardu. Je jím aféra kolem neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu. Tehdy osmaosmdesátiletý Brady přicestoval v říjnu 2016 z Kanady do Prahy a řekl novinářům, že ho kontaktoval hradní protokol kvůli udělení řádu T. G. Masaryka. Detaily ceremoniálu mu měly být sděleny po příjezdu do Prahy.
[ctete postid=“257165″ title=“Premiér Babiš vládu udržel, ČSSD se zesměšnila. Vládní krize pokračuje“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/08/Hamáček-Babiš-2-385×230.jpeg“ excerpt=“Babišův kabinet hlasování o nedůvěře přestál, ale vládní krize pokračuje. Hlavním “ permalink=“https://forum24.cz/premier-babis-vladu-udrzel-cssd-se-zesmesnila-vladni-krize-pokracuje/“]257165[/ctete]
Jenže na poslední chvíli byl Brady ze seznamu oceněných vyškrtnut kvůli setkání jeho vzdáleného příbuzného ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s dalajlámou. Tuto přízemní akci sice Hrad popíral, ale neexistuje důvod, proč by si měli Brady a jeho žena vymýšlet. Vyvolala mimořádný rozruch nejen na politické scéně, ale i ve veřejnosti, včetně demonstrace na Staroměstském náměstí.
Tehdy se do zjitřených událostí vložil i Michal Šmarda, současně starosta Nového Města na Moravě, odkud pochází jeho čestný občan Jiří Brady. Požádal tehdy premiéra Sobotku, aby zvážil možnost udělit Bradymu medaili Karla Kramáře, která je předávána za zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka.
„Je mi líto té současné zkratky, v níž se celá věc uvádí jako cena pro strýce pana ministra Hermana. To tak ale přece není, pan Brady je mimořádný člověk a ocenění si právem zaslouží,“ upozornil Šmarda. Při jeho návštěvě rodného města předal Čechokanaďanovi speciální dar, miniaturní zlatou lyži.
Tuto přímou souvislost s chladným vztahem prezidenta dnes vidí i poslankyně Miroslava Němcová (ODS).
„Nominant na ministra Šmarda kritizoval na setkání občanů prezidenta, že neudělil vyznamenání Jiřímu Bradymu, rodákovi z Nového Města na Moravě, který přežil holocaust, pomáhal českým emigrantům, po revoluci 1989 zorganizoval sbírku (100 tisíc dolarů) pro obnovené Lidové noviny. Hlavním důvodem nejmenování Šmardy je jistě msta za tento protizemanovský postoj!“ uvedla pro deník FORUM 24.
Prezidentovo kádrování
Michal Šmarda nevěří tomu, že je možné, aby prezident usmířil Hamáčka se Staňkem, jak avizoval na plánované schůzce 12. července. „Jediný, kdo může rozhodovat, kdo bude, nebo nebude ministrem za sociální demokracii, je předseda sociální demokracie,“ uvedl a dodal, že tuto roli nemůže plnit Zeman.
Nejbližší dny ukážou, zda si sociální demokraté už podruhé nechají prezidentem kádrovat svoje členy vlády ze zcela zástupných a malicherných důvodů. Těmi skutečnými jsou podle všech indicií nevyřízené účty a osobní msta. Pro hlavu státu Zemanova osobnostního ustrojení jsou to důvody možná pádné, pro jeho povinnost naplňovat Ústavu jsou však zcela nepodstatné.