Zeman odmítl vyznamenat Kubiše. Únava, nebo urážka národního hrdiny?

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Týdeník Respekt přišel s informací, že prezident Miloš Zeman odmítl návrh Andreje Kisky na společné vyznamenání hrdinů československého odboje Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, strůjců atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Jedním z vysvětlení je, že by program byl pro Zemana příliš náročný. Druhým, že by akt nesla nelibě část levicových voličů Miloše Zemana. Těžko říct, která verze  je horší.

Pokud byla důvodem náročnost programu, jde o další důkaz, že Zeman na úřad hlavy státu nestačí a neměl by znovu kandidovat. Ale to není nic nového. Druhá varianta je hlubokou urážkou národního hrdiny. A že jich má český národ plný Vladislavský sál.

Vyznamenání Jana Kubiše k 75. výročí atentátu se přímo nabízelo a společná československá ceremonie mohla být poctou, kterou by si Kubiš bezpochyby zasloužil. Vždyť i díky této akci britská a francouzská vláda odvolaly podpisy pod Mnichovskou dohodou a po válce mohlo dojít k obnovení Československa v (téměř) předválečných hranicích.

Bohužel, nejde jen o Zemanovo rozhodnutí. Národní hrdina Jan Kubiš nemá ani bezmála třicet let po pádu železné opony v Praze náměstí, není na bankovkách. Slovenský prezident Andrej Kiska si důležitost atentátu na rozdíl od české strany dobře uvědomuje a Jozefa Gabčíka povýšil in memoriam na generálmajora. Jistě, atentát na Heydricha způsobil v protektorátu represe, které mnoho lidí zaplatilo životem, ale oběti přinášel protinacistický odboj v celé Evropě a takhle si dnes můžeme právem říci, že jsme byli jeho součástí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]