Zeman opět chválí Babiše. Už je definitivně zaměstnancem holdingu?

ČTK

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Českého prezidenta nebylo dlouho vidět, ale vědět o sobě občas dává. Naposledy rozhovorem pro slovenský web Pravda.sk. V něm Miloš Zeman zavzpomínal, jak se hádal s Andrejem Kiskou o významu slova fašismus, zkritizoval Milion chvilek pro demokracii a hlavně pochválil svého přítele Babiše, údajně druhého nejlepšího porevolučního premiéra.

Intervaly, v nichž se Miloš Zeman objevuje na veřejnosti, se podezřele prodlužují. Od chvíle, kdy přestal pravidelně natáčet Týden s prezidentem pro TV Barrandov, se de facto ztratil z očí občanů. To ale neznamená, že by jednou za čas nedal vědět, že ještě pořád máme hlavu státu. Buď za Zemana promluví Jiří Ovčáček, nebo někde vyjde rozhovor s prezidentem.

Po servilním sedánku s Lubomírem Xaverem Veselým se nyní Zeman rozhovořil pro slovenskou Pravdu. Zmínil mimo jiné, jak často káral svého bývalého slovenského kolegu Andreje Kisku, když mluvili o současném extremismu. „Říkal jsem mu: Andreji, ty neznáš dějiny. Fašismus je speciální směr v Itálii, který nebyl antisemitský. Čili lidé, o kterých jsem se zmínil, nejsou fašisti, ale neonacisti,“ vysvětloval Zeman.

Pavel Hofman

Hlava státu si nepřekvapivě neodpustila kritiku spolku Milion chvilek pro demokracii. Ten prý vyčerpal svůj potenciál. Navíc Zeman jasně zdůraznil, že je mu úplně jedno, co si demonstranti myslí, a moc nad vládou má on. „Tito takzvaní aktivisti do toho nemají co mluvit. Ministry navrhuje premiér a já jmenuji členy vlády,“ připomněl prezident. „Milion chvilek žádal předsedu vlády, aby podal demisi. Jenže já jmenuji za premiéra toho, kdo vyhrál volby, a ne někoho, kdo kritizuje a vykřikuje na náměstích,“ dodal.

To nejlepší si ovšem prezident nechal až téměř na závěr interview. „Babiše považuji nejen za svého přítele, ale především za druhého nejúspěšnějšího premiéra po listopadové sametové revoluci. První jsem byl samozřejmě já,“ prohlásil rádoby vtipně Zeman.

Smutný na tom je fakt, že to nebyl jen pokus o humor. Prezident politickou situaci v naší zemi a její vývoj skutečně takto vidí. S Babišem mají nepsanou dohodu, která oběma zaručuje loajalitu toho druhého, což se ve vztahu prezident–premiér hodí hlavně Babišovi. Zeman na oplátku dostává možnost mluvit do fungování vlády, výběru ministrů nebo dalších věcí, které jsou podle Ústavy v kompetenci předsedy vlády.

Je ostudné, že v době, kdy premiér nadává europoslancům a dělá tak České republice špatné jméno v zahraničí, prezident stále stojí za ním a vychvaluje ho. Na druhou stranu je to ovšem pochopitelné – Zeman se chová stejně jako Babiš, jen na tom nevydělává miliardy. Teď už jen zbývá, aby po skončení mandátu dostal Zeman nějakou funkci v Agrofertu. Co třeba čestný předseda představenstva nebo dozorčí rady?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner