Zeman opět nejmenoval generálem šéfa BIS Koudelku, Babišovi je to prý líto

Ředitel BIS Michal Koudelka (repro ČT)

Ředitel BIS Michal Koudelka | FOTO: repro ČT

Prezident Miloš Zeman dnes opět nejmenoval do generálských hodností ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku a zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku. Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom ČTK potvrdil, že mu Zeman povýšení šéfa BIS slíbil. Babiš uvedl, že mu je líto, že Zeman Koudelku nejmenoval. Zeman šéfa BIS, stejně jako Procházku, odmítl jmenovat již podruhé. Důvod nejmenování prezident dříve ani dnes neuvedl. Vyjadřovat se nechce ani Koudelka. Podle dřívějších spekulací médií mohly být za nejmenováním Koudelky rozdílné názory BIS a Zemana v kauze otrav novičokem.

„Slíbil mi (prezident), že pana Koudelku povýší,“ uvedl premiér. „Měl jsem zato, že se nedorozumění mezi nimi vysvětlilo,“ doplnil. BIS na twitteruuvedla, že její ředitel si velmi váží toho, že ho již druhá vláda navrhla do generálské hodnosti. „Rozhodnutí prezidenta republiky ponechá bez komentáře,“ uvedla tajná služba.

Prezident povyšuje do generálských hodností vojáky, policisty či hasiče dvakrát ročně, a to 8. května u příležitosti Dne vítězství a na den vzniku samostatného Československa 28. října. Koudelku a Procházku nejmenoval již v květnu, ačkoli byli vládou na povýšení navrženi.

Po květnovém Zemanově rozhodnutí média spekulovala o tom, že Koudelka nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii. Zeman zprávu interpretoval jinak než ministerstva obrany a zahraničí. Prezident také prohlásil, že Koudelka není člověk na svém místě. Odmítl, že by tlačil na jeho odvolání, jak se objevilo v médiích.

V květnu také nejmenoval velitele pozemních sil armády Procházku. Podle tehdejší ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO) si o něm chtěl zjistit bližší informace. Některé spekulace tehdy nejmenování Procházky spojovaly se starým případem, kdy měli dva jeho podřízení v Afghánistánu na přilbách nacistické symboly. Média tehdy uvedla, že Procházka údajně nechal spálit potahy přileb s těmito symboly a většinu usvědčujících fotografií. Byl kvůli tomu vyšetřován a nakonec byl kázeňsky potrestán.

V minulosti Zeman odmítl povýšit také třeba ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka Simona Michailidise. Ani tehdy důvod neuvedl. Podle spekulací to bylo kvůli postoji tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána při návštěvě dalajlamy. Dohnal a Michailidis byli povýšeni později.

Povýšeno dnes bylo na Pražském hradě deset mužů z armády, policie a Vojenského zpravodajství, například náčelník generálního štábu armády Aleš Opata nebo policejní prezident Tomáš Tuhý.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]