Zeman opět nezvládá své povinnosti, do New Yorku neletí. Kdy Hrad přizná zdravotní problémy?

Eric Drooker

Prezident Miloš Zeman pravidelně jezdil na Valné shromáždění OSN v New Yorku. Tentokrát nepojede a jen tak nahrává spekulacím o svém zdravotním stavu a také o tom, jak Českou republiku dostává do izolace. Na akci nejede ani premiér Andrej Babiš, a tak pravděpodobně dorazí jen poloministr Jan Hamáček. Ostuda České republiky pokračuje.

Zdena Mašínová (Pavel Hofman)

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček má pro prezidentovu neúčast velmi originální vysvětlení: Vše podstatné už prezident řekl. Což je totéž odůvodnění jako v případě mlčení k srpnu 1968. Možná se tedy brzy dočkáme toho, že Zeman už vůbec nebude chodit na veřejnost, protože „vše podstatné“ už národu sdělil ke všem tématům, na něž by mohl být tázán.

Česká zahraniční politika je jednoznačně v nejhorší situaci od roku 1989. Nemáme ministra zahraničí, premiér je trestně stíhán kvůli dotačnímu podvodu na evropské úrovni a prezident není schopen zastat své povinnosti, případně je pro naše spojence nedůvěryhodnou postavou, která se lísá k Rusku a Číně.

Jak bude tato situace pokračovat, to lze předvídat jen těžko. Zeman na svých posledních dvou zahraničních cestách jednoznačně ukázal, že jeho zdravotní stav neodpovídá člověku, který by byl schopen držet krok s ostatními státníky. Na tom není nic špatného – kdyby ovšem Pražský hrad konečně přiznal pravdu.

Pokud ovšem Zeman nakonec pojede do Číny, jak Ovčáček slibuje, bude to jen další signál, že pro nejvyššího ústavního činitele České republiky jsou mnohem důležitější jiná spojenectví než ta, která jsou na západě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]