Zeman ostudu ČR ve světě nekomentuje. Mrzí ho, že ji udělal Babiš a ne on sám

Miloš Zeman (Pavel Hofman)

Miloš Zeman | FOTO: Pavel Hofman

Prezident republiky má dovolenou, rozhodně zaslouženou. Kvůli tomu ovšem národ přijde o jeho komentář k tomu, co se ve středu a čtvrtek dělo ve Štrasburku. Zemanovu politickému souputníkovi Babišovi „stopli“ dotace a do celého světa vykřičeli, že Česká republika má premiéra, za kterého by se měla stydět. Je jasné, že prezident radost nemá, jen není úplně zřejmé, jestli ho mrzí víc úděl předsedy vlády, nebo spíš to, že ačkoliv on se snaží dělat ostudu naší zemi již několik let, Babiš ho překonal za pár měsíců.

Najde se sice ještě skupina lidí, kteří si zmámeně myslí, že Miloš Zeman reprezentuje naši zemi dobře. Zaslepení prezidentovi podporovatelé by možná jeho výstupy označili za skvělé a prospívající České republice. Člověk, který si váží lidí chovajících se slušně však ví, že dobrá reprezentace vypadá úplně jinak.

Vždyť ani sám Zeman nemá tendenci dělat dobré jméno vlasti, jíž je prezidentem, jen plní svou prokremelskou misi, kterou si zpříjemňuje tím, že na sebe svým nechutným chováním strhává pozornost. Ať už jsou to vulgární výrazy, které patří do hospody páté cenové skupiny, podpora komunistů včetně Andreje Babiše nebo neustálé „podkuřování“ Rusku a Číně, hlava státu ukazuje, že si výkon své funkce užívá.

Problém je v tom, že takhle se nemá chovat prezident demokratického státu uprostřed Evropy. Zeman ovšem dělá vše pro to, abychom se takovému označení do budoucna vyhnuli a opět se dostali do područí Ruska, které pro nás ještě jako Sovětský svaz tolik „dobrého“ udělalo.

S takovým úkolem se opravdu nemusí Zeman ohlížet na to, co si o jeho výrocích nebo činech kdo myslí. Pochválen z Kremlu bude vždy, když naši zemi dostatečně zdiskredituje. Třeba tím, že bude vyprávět o výrobě novičoku v Čechách, napadat novináře, z nichž někteří jsou v Rusku dokonce ohroženi na životě, nebo jakkoliv zpochybňovat protiruské sankce.

Ješitný Zeman pak dobře ví, že i když většinu z těchto neakceptovatelných řečí pronese na stanici, která má tristní sledovanost a vážně ji bere jen její ředitel, rozšíří se to všude a on bude pánem situace. O něm se bude mluvit. Prezident ale neřeší jak, nýbrž jak často. Najednou mu ovšem jeho koncepci vytváření negativního obrazu ČR v zahraničí naprosto narušil premiér.

O Zemanovi občas někdo v cizině něco napíše, ale Babiš byl nyní celosvětovou „hvězdou“. Jiná země na světě totiž nemá za premiéra gaunera takových rozměrů, navíc drzého natolik, že si dovolí zpochybňovat rozhodnutí soudů nebo Evropského parlamentu.

Zeman musí závidět, má to v povaze. Zatím ale „úspěch“ svého premiéra nekomentuje. Konspirační teorie Jiřího Ovčáčka, který se domnívá, že rozhodnutí ze Štrasburku je kombinace obavy západoevropských firem z Agrofertu a pomsty EU za nepřijetí migračních kvót, nelze brát jako vyjádření hlavy státu. Tak hloupý, aby tvrdil takové nesmysly, totiž zatím Zeman není. Asi si budeme muset počkat na konec prezidentské dovolené. Ale pak to bude stát za to.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]