Zeman po sestřelení ruského letadla spojuje Turky s teroristy

Eric Drooker

Sestřelení ruského vojenského letadla Tureckem je podle prezidenta Miloše Zemana příliš radikální opatření, které zhorší atmosféru v oblasti. Obzvlášť proto, že Turecko je prý spojováno s Islámským státem. Prezident to dnes řekl novinářům na velitelském shromáždění české armády. Turecká armádní letadla dnes u hranice se Sýrií sestřelila ruský vojenský letoun Su-24.

„Je občas vyslovováno podezření, že Turecko neformálně spolupracuje s ISIL, tedy s Islámským státem, a vzhledem k tomu, že ruské letectvo bojuje proti Islámskému státu, tak samozřejmě toto sestřelení se zdá být až příliš radikálním opatřením, které pouze zhorší atmosféru v dané oblasti,“ uvedl Zeman.

Zaorálek varuje před soukromými válkami

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka je sestřelení ruského letadla Turky nejvážnějším varováním, že si mezinárodní společenství musí sednout k jednomu stolu a dohodnout se, jinak nahrává teroristům. „Protože neexistuje jasná dohoda mezinárodního společenství na společné strategii a protože není ani jasně definovaný nepřítel, bojuje tu každý svou vlastní válku podle svých zájmů,“ uvedl Zaorálek na internetových stránkách MZV.

Podle turecké tiskové agentury Anadulu se oba piloti ruského letounu katapultovali a trosky dopadly na pohraniční vesnici na syrské straně hranice. Moskva incident potvrdila a tvrdí, že její stroj se nacházel mimo turecký vzdušný prostor. Zdroje z turecké armády sdělily, že Turci ruské piloty několikrát upozornili, že vnikli do tureckého vzdušného prostoru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články