Zeman pochybuje o smyslu Senátu, kritizuje vedení ČSSD a omlouvá Babišovo ANO

Eric Drooker

Prezident Miloš Zeman pochybuje o smyslu Senátu. V rozhovoru pro Českou televizi prohlásil, že by horní komora sice mohla být dobrou pojistkou demokracie, ale Česko jako pouze desetimilionový stát parlament s dvěma komorami nepotřebuje. Zeman dále uvedl, že do konce roku v horní komoře nevystoupí. Vadí mu, že ho senátoři poučovali, jak si má jako prezident počínat.

Zeman si myslí, že lidem je jedno, zda Senát existuje, nebo neexistuje. „Protože kdyby si Senátu více vážili, tak samozřejmě volební účast bude vyšší. Je mi to líto, protože uznávám, že Senát by mohl být pojistkou. Ale na druhé straně, my jsme desetimilionová země. To znamená, že máme tolik obyvatel, jako je nějaké středně velké město v Evropě, v Americe, o Asii už vůbec nemluvím, tam je dvacet milionů a více,“ rozvedl Zeman svoji úvahu.

Prezident v té souvislosti znovu zopakoval svůj návrh na zavedení povinné volební účasti. Pokud by lidé k volbám nešli, zaplatili by podle Zemana „nějakou nepříliš vysokou, ale ne také úplně malou pokutu, a příště by si to rozmysleli, zda k volbám jít či nejít“.

Do Senátu už letos Zeman nepřijde. Nevidí prý důvod. Řekl, že jeho účasti brání senátní usnesení, které mu vyčítalo chování v prezidentské funkci. Podle něj by ho neměl poučovat někdo, kdo má menší důvěru veřejnosti než on.

Prezident kritizoval vedení a ČSSD omlouval senátní neúspěch Babišova ANO

Za neúspěchem ČSSD v senátních volbách je podle Zemana chyba ve výběru kandidátů, za což může vedení strany. Naopak volební výsledek Babišova hnutí ANO podle něj ovlivnilo to, že teprve „hledá osobnosti“.

K výsledku hnutí ANO v senátních volbách, v nichž babišisté získali jen tři nová senátorská křesla, i když z prvního kola postoupilo 14 kandidátů, Zeman řekl, že hnutí je poměrně nový fenomén. „A každý nový fenomén teprve postupně nasává osobnosti,“ prohlásil.

Jako pravý opak vidí ČSSD, která je nejstarší českou politickou stranou. „Pokud nedokázala nabídnout přitažlivé osobnosti, tak si myslím, že je to chyba výběru těchto kandidátů a že za tuto chybu v první řadě odpovídá vedení sociální demokracie,“ míní prezident.

V odpovědi na otázku, proč Babišovo hnutí nedokázalo uspět už ve třetích senátních volbách v řadě, Zeman opáčil, že ANO získalo „dramaticky úspěšný výsledek“ v krajských volbách. „Tam skutečně volíte skupinu kandidátů, ne jednotlivou osobnost. No a v té skupině máte kandidáty více a méně přitažlivé, takže jeden vyvažuje toho druhého,“ řekl prezident.

Zeman zároveň popřál k úspěchu v senátních volbách lidovcům, kteří podle něj uspěli s nabídkou úspěšných komunálních politiků. „Lidovci měli jednu výhodu, měli osvědčené komunální politiky a díky tomu v senátních volbách uspěli,“ poznamenal.

Všem stranám v ČR Zeman popřál, aby „místo toho, že na poslední chvíli jako králíka z klobouku vytáhnou neznámého kandidáta, vsadili na úspěšné starosty, primátory či hejtmany“.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články