Zeman pokračuje v trapné frašce. Blíží se rozhodující střet s Babišem

Twitter Jiřího Ovčáčka

Miloš Zeman | FOTO: Twitter Jiřího Ovčáčka

Očekávalo se, že Miloš Zemana odmítne kandidáta ČSSD na ministra kultury Michala Šmardu. Zamiloval se totiž do hry na mocipána, který všem ostatním ukáže, jak silný ještě je. Zdá se však, že prezident možná se svým váháním promeškal ten pravý moment, kdy mohl zvítězit. Nejen nad Hamáčkovou sociální demokracií, ale nečekaně také nad Andrejem Babišem.

Zeman měl v půlce srpna oznámit, zda Antonína Staňka na ministerstvu kultury vystřídá jiný socialista, konkrétně Michal Šmarda. Ten se ovšem prezidentovi nezamlouvá od doby, kdy podpořil v kampani Jiřího Drahoše. Proto bylo zřejmé, že je nemožné, aby se kritik hlavy státu objevil ve vládě.

Přesto na jeho jmenování Jan Hamáček trval a stále nechával Zemana, aby posouval termín, kdy se vyjádří ke Šmardově jmenování. Mnozí to předsedovi ČSSD vyčítali a vyzývali ho, aby společně se svými spolustraníky opustili vládní kabinet.

Hamáček ovšem stále vyčkával, ačkoliv sám moc dobře musel vědět, že svého nominanta neprotlačí. Vlastně se zopakovala situace s Miroslavem Poche, kterého Zeman také odmítl pověřit vedením ministerstva.

Obdobně jako v případě šéfa české diplomacie ovšem zřejmě ČSSD ze Zemanových manýrů vyjde se vztyčenou hlavou. Zatímco Tomáš Petříček svým důstojným zastupováním České republiky musí budit Zemana ze snu, nejmenování Šmardy se mu také nakonec může nevyplatit.

Pro prezidenta je nejdůležitější, aby zdecimovanou sociální demokracii dostal z vlády a poté Babišovi „doporučil“ rekonstrukci kabinetu podle svých představ. Vzhledem k tomu, že by tak dostal k dispozici i ministerstva zahraničí, zemědělství a vnitra, měl by pod palcem nejen důležité rezorty, ale také premiéra.

Jak líp se dá trestně stíhaný předseda vlády, vlastnící zemědělský koncern, vydírat než pomocí zásahů „seshora“? To si dobře uvědomuje i Babiš, a proto je v jeho zájmu za každou cenu udržel ČSSD ve vládě. Pokud by se totiž Hamáček a spol. rozhodli pro demisi, musel by premiér spolupracovat s SPD a komunisty víc než jen při hlasování. A Babiš rozhodně nechce, aby ho měl v hrsti třeba Tomio Okamura.

Není tedy jasné, zda dnes Jan Hamáček prohrál další boj s prezidentem. Nakonec to může být úplně jinak. Záleží zas a pouze opět jen na Andreji Babišovi a jeho chuti se pustit do sporu se Zemanem. Jestlipak mu v uších zní slova Jiřího Ovčáčka o tom, že jestli bude bojovat s prezidentem, prohraje volby?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner