Zeman: Pokud by byla vyslovena nedůvěra, tak tuto vládu nechám vládnout v demisi

Někdejší premiér Andrej Babiš s prezidentem republiky Milošem Zemanem (ČTK)

Někdejší premiér Andrej Babiš s prezidentem republiky Milošem Zemanem | FOTO: ČTK

Pokud by sněmovna menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD vyslovila nedůvěru, nechal by prezident Miloš Zeman vzhledem k tomu, že do řádných voleb zbývá jen pár měsíců, kabinet Andreje Babiše (ANO) dovládnout v demisi, zopakoval v pořadu Partie televize Prima. Miloš Zeman dnes také řekl, že prezident podle Ústavy může, ale nemusí sněmovnu rozpustit poté, co se na tom shodne 120 poslanců. Uvedl to k úvahám opozice o takové cestě k předčasným volbám.

V dubnu vyzvala koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) premiéra Andreje Babiše k tomu, aby požádal Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Babiš to ale odmítl. „Naše vláda dostala důvěru v červnu 2018,“ konstatoval.

Prezident Miloš Zeman je ale připraven nechat dovládnout Babišovu vládu i v demisi. „Chtěl bych potvrdit své prohlášení, že pokud by vládě Andreje Babiše byla vyslovena nedůvěra, vzhledem k tomu, že do řádných voleb zbývá několik měsíců, nechám tuto vládu vládnout v demisi,“ potvrdil v Partii.

Nové číslo Revue FORUM s Jaroslavem Flegrem (Roman Černý)

Prezident uvedl, že v případě, kdy by 120 zákonodárců vyslovilo souhlas s rozpuštěním dolní komory parlamentu, by neposlechl vůli Poslanecké sněmovny. Podle Ústavy by ale v takovém případě měl vyhlásit předčasné volby.

„Spekulace o tom, že je 120 hlasů, které umožňují rozpuštění sněmovny, je naprosto mylná. Kdyby si tito naivové přečetli Ústavu, tak by si zjistili, že prezident v takovém případě může, ale nemusí sněmovnu rozpustit,“ uvedl prezident. I v takovém případě by ale postupoval stejně jako při vyslovení nedůvěry vládě. Vyzval, aby poslanci nedělali chaos krátce před řádnými volbami. „Nechme strany, ať předloží své programy, a občany, ať sami rozhodnou,“ uvedl.

Ústava ale Zemanovo tvrzení o tom, že v takovém případě prezident může, ale nemusí sněmovnu rozpustit, vyvrací. V článku 35, odstavec 2 se píše: „Prezident republiky Poslaneckou sněmovnu rozpustí, navrhne-li mu to Poslanecká sněmovna usnesením, s nímž vyslovila souhlas třípětinová většina všech poslanců.“

Na prezidentovu interpretaci Ústavy reagoval na twitteru poslanec za Piráty Tomáš Martínek: „Miloš Zeman by si měl přečíst Ústavu, ať se v rozhovorech neztrapňuje, když se snaží údajnou neznalostí ztrapnit jiné. I když ohýbat Ústavu umí jistě skvěle. V článku 35, odstavec 2, žádné ‚může‛ není, je tam jasně uvedeno ‚rozpustí‛…“

K iniciativě vyvolat po schválení volebního zákona Senátem předčasné volby se přihlásili v uplynulém týdnu Piráti. Komunisté a hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) chtějí o budoucnosti jednat nejdříve po schválení volebního zákona, SPD se podle předsedy Tomia Okamury předčasných voleb nebojí. Piráti kvůli možnému rozpuštění sněmovny osloví ostatní strany včetně vládního ANO. O schůzku požádá jejich předseda Ivan Bartoš i prezidenta. Návrh kritizují premiér Andrej Babiš (ANO) i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Marija Aljochinová (ČTK)

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) vyzvala minulý týden Babiše, aby požádal sněmovnu do uplynulého čtvrtka o důvěru, jinak bude usilovat o vyslovení nedůvěry vládě. K dalším krokům se vysloví v úterý. Piráti a STAN preferují rozpuštění sněmovny kvůli tomu, že nedůvěra vládě by podle nich posílila pozici prezidenta.

Senát bude o novele volebního zákona rozhodovat koncem dubna. Sněmovní volby jsou naplánovány na 8. a 9. října letošního roku. Sněmovnu nelze rozpustit tři měsíce před skončením jejího volebního období.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]