Zeman pošle do Číny místo sebe Hamáčka. Copak se děje?

ČT

Pravidelné návštěvy Číny a Ruska patří už k takovým rituálům Miloše Zemana. Zatím jsme se nedávno dozvěděli, že se mu nechce jet do Ruska na oslavy Dne vítězství, a teď najednou vypadla i Čína. Co že najednou takové změny?

V nedělním rozhovoru na TV Blesk Zeman řekl, že do Číny nepojede: „Já jsem se rozhodl, protože v Číně jsem byl už pětkrát, že tentokrát požádám prvního místopředsedu vlády Jana Hamáčka, aby mě tam zastoupil, a to z velmi prostého důvodu: zaprvé, jak už jsem řekl, byl jsem tam pětkrát, nechť tam tedy jede někdo jiný. Zadruhé, nemyslím si, že čínská strana splnila to, co slibovala, samozřejmě mluvím o investicích… Z toho vyplývá, že to, že tam pojede sice významná politická osoba, ale přece jen ne prezident, je jakýsi signál, že bych si přál, aby Číňané, byť chápu, že je může iritovat jak primátor Hřib, tak předseda Senátu Kubera, který se chystá na Tchaj-wan, pochopili, že je tu jiný politický systém a my nemůžeme něco nařídit komunálním nebo opozičním politikům. Šťastná země, která nemá opozici, ale obávám se, že té zemi nakonec absence opozice uškodí…

Není to políček, protože jinak bych nežádal Jana Hamáčka. Já jsem teď nedávno požádal pana premiéra Babiše, aby jel do Izraele, kde jsem byl poměrně nedávno, a taky to nemůžete interpretovat jako políček Izraeli.“

Tolik Zeman.

O tom, co mění Zemanovy cestovní zvyklosti, můžeme zatím nejspíš jen spekulovat. Jako první nás samozřejmě napadne jeho zdravotní stav. Poslední dny ale Zeman tvrdí, že přibral, a dokonce byl viděn, jak provedl několik tanečních otoček na plese. Navíc letos zase hodlá vyrazit na cestu po krajích.

Mohlo by se stát, že pro jednou budou platné důvody, které veřejně uvádí. Rusové ho naštvali, protože se jim nelíbí Den připomínky obětí srpnové invaze v roce 1968. Putin už ovšem reagoval láskyplným dopisem, tak uvidíme. Jak se zachovají Číňané, to ještě uvidíme, protože zato informace je nová.

Za poměrně nepravděpodobné můžeme považovat, že by nakonec Miloš Zeman vůči svým přátelům na východě nějak zatrpkl. Jiné totiž nemá. Tam ho vítají a citují jeho myšlenky. Směrem na západ jsou země, kde se Zemanem nejen nesouhlasí, ale neberou ho tam vážně, což musí vědět.

Možná je to jen celkový úbytek sil, které se daří mobilizovat na nějakou dobu, ale na delší cestu už to nestačí. Nebo je to prohlubující se otrávenost člověka, který bilancuje, co vlastně dokázal, krom toho, že získal různé funkce. V posledních letech toho mnoho není. Ta osamělost musí být nakonec hrozná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner