Zeman potřebuje prohru ČSSD a konec Sobotky. Pak třeba zase vytáhne lháře Haška

repro:ČT

Jako se jiní vrací ke starým láskám, Miloš Zeman se vrací s oblibou ke starým nenávistem. Teď se zaměřil opět na Bohuslava Sobotku a protože nemá na práci nic pozitivního, aspoň ho asi nic pozitivního nenapadá, uvažuje, jak Sobotku zničit. Kromě výlevů sympatií k Andreji Babišovi je tedy třeba soustavně ostřelovat momentálního premiéra.

Nejdřív Zeman pravil, že Sobotky je možné se zbavit kalašnikovem nebo volbami. Pak se vysmál všem, komu se tenhle styl řečiček nelíbí, že si snad myslí, že by chtěl skutečně Sobotku zastřelit. To si samozřejmě nikdo soudný nemyslí, jde jen o to, že by hlava státu neměla mluvit jako nepříčetná osoba a dělat nechutné vtípky.

Teď přišel s tím, že Sobotka sociální demokracii škodí. „Považuji se za levicového politika a svojí dosavadní politickou praxí jsem dokázal stranu, kterou dnes Bohuslav Sobotka spíše ničí, vytáhnout ze sedmi na třicet dva procent, takže odmítám kritiku od neúspěšných politiků a přijímám ji od těch úspěšných.“

Nedodal už, že ČSSD vytáhl ze sedmi procent nahoru pomocí neskutečné demagogie a nesplněných slibů. Slavná „akce čisté ruce“ skončila tím, že zavřeli jeho vlastního ministra financí Ivo Svobodu za tunelování. Taky výsledek. Ale jinak celkem nic. Aby taky ano, když místo nesmiřitelného čištění přišla opoziční smlouva s ODS a „klid na práci“. Zeman rád mluví o vládě odborníků. Jeho odborníci byli Gross, Fencl, Zgarba, Svoboda a další. Zavládl si a pak před dalším volebním výsledkem utekl do předstíraného důchodu a myslel si, že se záhy dostane na Hrad. Vize takového monstra nad hlavou ale vyděsila vedení v Lidovém domě a Zemana svou nepodporou poslali na několik let do důchodu. Ten se však vrátil pomocí přímé volby a vyřizuje si staré účty. Došlo tedy i na Sobotku.

Se Sobotkou je ale problém, že vypadá velmi nepromokavě a Zeman je spíš rád, když jeho útoky druhé vykolejí a rozčílí. To je ve svém živlu. Sobotka ale projevuje stejně málo emocí jako Vladimír Špidla, což je dost k vzteku.

Je třeba se vrátit k tomu, co si zřejmě v dobách své bezvýznamnosti na Vysočině Zeman vysnil. Zeman a Šlouf tehdy, jak by řekl klasik, „zas zasedli si k dubovému stolu, ti dva už pili mnohou číši spolu“ a vymysleli, že Zeman bude prezidentem. Pak pomocí nové strany – složené z trochu naftalínových a Rusko milujících soudruhů zvaných SPOZ – Zemanovci – pronikne do Sněmovny, sesadí nepřátelské vedení ČSSD a bude se mu hezky prezidentsky vládnout. Jenže na Zemanovce nebyl zvědavý ani český volič vyprahlý po novinkách a roli mesiáše obsadil Babiš, takže zbylo už jen sesazení Sobotky. Došlo tedy ke známé lánské schůzce několika sociálních demokratů (Hašek, Tejc, Chovanec, Zimola, Škromach) se Zemanem hned po volbách, zatímco byl Sobotka v televizní debatě. „Podle všeho, co už víme, se konala schůzka u prezidenta Zemana. A z toho, co jsme se dověděli, ze střepů, které skládáme dohromady, tam vzešel impulz k tomu, aby byl Sobotka odstraněn z funkce předsedy,“ řekl tehdy České televizi Lubomír Zaorálek. „Dokonce mi jeden účastník sdělil, že na schůzce Zeman mluvil o důvodech, proč musí být Sobotka odstraněn z funkce hlavního vyjednávače za sociální demokracii,“ dodal.

Schůzka měla být tajná, ale proláklo se to a Michal Hašek trapně do poslední chvíle lhal, že nikde nebyl.

Jak Hašek lže, je pro budoucí generace dost přesně zachyceno ZDE.

Místo aby Hašek zmizel z politiky, je stále jihomoravským hejtmanem a je oblíben. Loni  únoru měl podle výzkumu společnosti SANEP podporu 52,1 procenta respondentů, čímž se stal jediným hejtmanem s většinovou podporou.

Lid odpustí, lid je velkorysý. Koneckonců teď Hašek vystupuje jako obránce před imigrantským nebezpečí, k čemuž mu možná pomáhá i to, že má stejně hypnotický pohled jako vůdce křížového tažení proti islámu lepidopterolog (čiliž badatel o motýlech) Konvička.

A co Zeman? Ten by teď potřeboval, aby sociální demokracie utrpěla co největší volební debakl, aby to jednak smetlo Sobotku, jednak aby se nahoru dostal jeho nový přítel Babiš. (Je otázka, nakolik si ti dva, kteří musí vědět, že tomu druhému se nedá věřit ani pozdravení, mohou dlouhodobě rozumět. Rozumět ve smyslu spolupracovat, jinak se zřejmě navzájem dávno prokoukli.) Až se jeden na úkor druhého pokusí rozšířit svou osobní moc, to pak bude skutečně velkovýpravný boj. Škoda že už to nemůže natočit Otakar Vávra.

Máme před sebou prima politickou sezonu.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner