Zeman pověřil sestavením vlády Petra Fialu. Poté bude zvažovat svůj další postup

Předseda ODS Petr Fiala (Koalice SPOLU / Se svolením autora)

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: Koalice SPOLU / Se svolením autora

Prezident Miloš Zeman pověřil dnes předsedu ODS Petra Fialu jednáním o sestavení nové vlády. V tiskové zprávě o tom informoval Pražský hrad. Koalice SPOLU vedená občanskými demokraty podepsala v pondělí vládní koaliční smlouvu s koalicí Pirátů a Starostů a nezávislých (PirSTAN). Vyjádření Fialy ČTK zjišťuje.

Zeman Fialu pověřil, aby jednal se zástupci ostatních sněmovních stran o složení vlády. Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a PirSTAN oznámily bezprostředně po vyhlášení výsledků voleb, že chtějí vytvořit vládu, dohromady mají 108 poslanců. Dohodu na programu a koaliční smlouvě nalezly strany minulý týden. „Očekávám, že mě budete informovat o výsledcích vašeho vyjednávání, abych se mohl rozhodnout o svém dalším ústavním postupu,“ uvedl Zeman v tiskové zprávě.

()

Pověření prezidentem k sestavení kabinetu je v Česku zvykem, ústava počítá až se jmenováním předsedy vlády po konci vyjednávání o kabinetu.

Zeman se od říjnových sněmovních voleb léčí v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Po přeložení z jednotky intenzivní péče na standardní lůžkové oddělení minulý týden řekl, že ze své strany udělá vše pro to, aby vznikla co nejrychleji vláda. Uvedl také, že se jmenováním Fialy předsedou vlády podle něj nebude problém. Mimo jiné kvůli tomu, že nynější premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že o jmenování nestojí, protože s ním ostatní strany nechtějí jednat.

O víkendu hovořil Zeman prostřednictvím videokonference s Fialou. Zeman podle předsedy ODS po ustavující schůzi sněmovny přijme demisi nynější vlády ANO a ČSSD. Fiala se pak se Zemanem znovu spojí a prezidentovi předloží seznam kandidátů do nového kabinetu.

Fiala pověření přijal

Předseda ODS a lídr koalice Spolu a PirSTAN Petr Fiala pověření k sestavení kabinetu přijal. V následujících dnech chce pokračovat v koaličních jednáních o definitivní podobě vlády. Uvedl to na twitteru. O prezidentově kroku informoval v tiskové zprávě Pražský hrad.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a PirSTAN oznámily bezprostředně po vyhlášení výsledků voleb, že chtějí vytvořit vládu, dohromady mají 108 poslanců. Dohodu na programu a koaliční smlouvě strany podepsaly v úterý. Zatím neuzavřely jednání o personálním obsazení resortů, Fiala už dříve uvedl, že by chtěl se seznamem ministrů seznámit Zemana na dalším jednání. Poprvé po říjnových volbách s prezidentem hovořil prostřednictvím videokonference v sobotu.

„Dnes jsem od prezidenta republiky Miloše Zemana obdržel oficiální pověření k jednání o sestavení vlády. Toto pověření jsem přijal. V následujících dnech budu pokračovat v jednáních s koaličními partnery o definitivní podobě vlády,“ uvedl Fiala.

„Očekávám, že mě budete informovat o výsledcích vašeho vyjednávání, abych se mohl rozhodnout o svém dalším ústavním postupu,“ uvedl Zeman v tiskové zprávě.

Pověření prezidentem k sestavení kabinetu je v Česku zvykem, ústava počítá až se jmenováním předsedy vlády po konci vyjednávání o kabinetu.

Zeman se od říjnových sněmovních voleb léčí v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Po přeložení z jednotky intenzivní péče na standardní lůžkové oddělení minulý týden řekl, že ze své strany udělá vše pro to, aby vznikla co nejrychleji vláda. Uvedl také, že se jmenováním Fialy předsedou vlády podle něj nebude problém. Mimo jiné kvůli tomu, že nynější premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že o jmen ování nestojí, protože s ním ostatní strany nechtějí jednat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]