Zeman předsedu Ústavního soudu nejmenuje, oznámil po schůzce v Lánech premiér Petr Fiala

Miloš Zeman a Petr Fiala se sešli na zámku v Lánech (Úřad vlády , se souhlasem)

Miloš Zeman a Petr Fiala se sešli na zámku v Lánech | FOTO: Úřad vlády , se souhlasem

Na zámku v Lánech na Kladensku se na pravidelném setkání sešli prezident Miloš Zeman s premiérem Petrem Fialou (ODS). Oba představitelé probírali aktuální témata, mezi nimiž byla i možnost jmenování nového předsedy Ústavního soudu. Jak na tiskové konferenci informoval premiér Petr Fiala, dosluhující prezident od svého úmyslu upustil a toto jmenování nechá na svém nástupci Petru Pavlovi.

„Hlavní výsledek našeho setkání je, že jsem požádal pana prezidenta Zemana, aby nejmenoval nového předsedu Ústavního soudu, a pan prezident mé žádosti vyhověl,“ doslova prohlásil před novináři po jednání Petr Fiala s tím, že Zeman trvá na tom, že by právo na jmenování měl, ale rozhodl se vyhovět premiérovu přání.

()

Podle Petra Fialy by případné jmenování předsedy Ústavního soudu Milošem Zemanem způsobilo nestabilitu v celém soudním systému, takový krok „by nebyl široce akceptován a vyvolal by celou řadu problémů“.

Jak Petr Fiala připomněl, naprostá většina právníků včetně právníků ústavních se vyslovila v tom smyslu, že končící prezident takový krok nemá dělat a že by takové rozhodnutí postrádalo legitimitu a muselo by se následně řešit.

„Jsem rád, že takový krok nenastane a že prezident Zeman to nakonec akceptoval a že nechá jmenování na nově zvoleném prezidentovi,“ dodal premiér.

K dalším věcem, které na schůzce probírali, se premiér blíže nevyjádřil. Zmínil jen, že věří, že schůzka mezi končícím a nastupujícím prezidentem nastolí korektní předání moci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články