Zeman příští rok navštíví Čínu. Plnit povinnosti doma však nezvládá

Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. (ČTK)

Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. | FOTO: ČTK

Jiří Ovčáček oznámil, že prezident republiky přislíbil svému čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi návštěvu jeho země v roce 2022. Miloš Zeman se totiž stále snaží udržet přátelské vztahy nejen s Ruskem, ale také s asijskou velmocí. Je ovšem zarážející, že zatímco na domácí půdě hlavu státu suplují jeho spolupracovníci, na cestu do Číny prezident sílu najde.

Hradní mluvčí na twitteru uvedl, že se na návštěvě Číny dohodl Zeman se Si Ťin-pchingem při vzájemném telefonickém rozhovoru. „Telefonát se uskutečnil z iniciativy prezidenta Čínské lidové republiky,“ oznámil Ovčáček na webu Hradu. „Vyjádřil solidaritu s Českou republikou a jejími občany v souvislosti s nedávným zničujícím tornádem. Prezidenti dále hovořili o konkrétních aktivitách při rozšiřování ekonomické spolupráce mezi oběma státy,“ dodal.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Je tedy jasné, že pokud jde o Zemanovy zájmy, není takový problém komunikovat, na rozdíl od momentů, kdy se jedná o vykonávání funkce prezidenta. Zatímco v případě okolností výbuchu ve Vrběticích nebo tornáda na jižní Moravě musel Zeman promýšlet několik dní, co svému národu veřejně poví, náročnou cestu do Číny si dokázal domluvit během jednoho telefonu.

Otázkou, kromě toho, jak asi nemocný prezident takový výlet zvládne, je i to, z jakého důvodu se skutečně vypraví do Asie, když mu je za těžko plnit povinnosti doma. Nemluvě o tom, že jako „prezident dolních deseti milionů“, za nějž se v roce 2013 sám označil, své občany zanedbává. Do krajů nejezdí, setkání s veřejností nepraktikuje, naopak se schovává a veškeré výstupy prezidentské kanceláře jdou přes Ovčáčka. Pokud by se někdo chtěl Zemanovi dovolat, tak to zase musí vyřídit přes Vratislava Mynáře, protože hlava státu nedisponuje mobilním telefonem.

Prezident se de facto setkává pouze se svými přáteli a občas si pozve některého z ministrů, aby mu poradil, co má jak dělat. Na cestování do zahraničí však Zemanovi zbývá sil překvapivě dost. Přestože jeho cesty pro Českou republiku nepřinášejí žádný profit, naopak se musíme bát, jestli zase neudělá ostudu, vyráží za hranice rád. Zlí jazykové tvrdí, že do Číny jezdí prezident pro speciální léčbu, která mu pomáhá zvládat všechny nešvary, které ho provázejí. Pokud tomu tak skutečně je, uvidíme příští rok opět vitálního Miloše Zemana. V tom případě však není důvod, aby mu takovou léčebnou dovolenou hradili daňoví poplatníci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]