Zeman projevil úctu olympionikům, ale neodpustil si ani kritiku

ČTK

Prezident Miloš Zeman (na snímku) přijal 12.července v Praze zástupce Českého olympijského výboru. | FOTO: ČTK

Olympijskou kolekci oblečení i speciální skleněné šperky dostal prezident Miloš Zeman. Hlava státu v úterý v podvečer přijala na Pražském hradě zástupce Českého olympijského výboru krátce před schvalováním české nominace do Ria de Janeiro a hned si zkusila pestrobarevnou čepici.

Prezident Zeman na krátkém setkání uvítal mimo jiné předsedu ČOV Jiřího Kejvala a pochlubil se olympijským odznakem v klopě i kravatou. Šéf českého olympijského hnutí Zemanovi ukázal oblečení olympioniků pro Rio a vysvětlil barvy na kolekci, které spojují tradiční české červeno-modro-bílou a brazilské žlutou a zelenou.

Kejval upozornil Zemana i na panáčka běžce na oblečení, který připojoval ke svému podpisu slavný běžec Emil Zátopek. „Vzpomínám si na jeho heslo: Nemůžeš, přidej,“ řekl Zeman a dodal, že zažil Zátopka na Strahově, kde pracoval v kanceláři poté, co podepsal manifest Dva tisíce slov. „Vážil jsem si ho za to,“ řekl Zeman.

Obdarovaný prezident

Vedle oblečení dostal prezident i speciálně vyrobené skleněné šperky od sochařky Gizely Šabókové. „Snažíme se propojit sport a umění. Je vyrobeno 222 kusů a pro vás máme ten s číslem jedna,“ řekl Kejval a předal kazetu Zemanovi. „Já si to sice nezasloužím, ale o to vděčněji přijímám,“ reagoval prezident.

Před krátkým posezením u stolu se Zeman zastavil u figuríny oblečené do olympijské kolekce a vzal si čepici. A přesně mu padla. „Jako by to bylo na moji hlavu,“ usmál se, ale vrátil kšiltovku zpět na hlavu plastového sportovce.

Poté se Zeman připojil k nominačnímu plénum ČOV a v proslovu řekl, že stejně jako po zimních hrách 2014 v Soči přijme všechny sportovce. „Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se,“ připomněl heslo zakladatele novodobých olympijských her Pierra de Coubertina a dodal: „Výsledkem je už to, že se na olympijské hry nominovali.“

Neschopný cyklistický svaz

Zeman by měl jet i do Ria a zúčastnit se slavnostního zahájení. „Rád jsem vyhověl pozvání předsedy Mezinárodního olympijského výboru. A nechápejte to jako politickou turistiku, ale jako výraz úcty všem sportovcům,“ řekl Zeman a žertem okomentoval obávaný brazilský virus. „Vydržel jsem v životě ledacos a vydržím i komára ziku.“

Kejval při nominačním plénu poděkoval Zemanovi, že se zastal Martiny Sáblíkové a poslal šéfovi MOV Thomasi Bachovi žádost o divokou kartu. „Je mi líto, že mezi námi není,“ řekl Zeman o trojnásobné olympijské vítězce v rychlobruslení Sáblíkové. „Nemůžu si odpustit poznámku o neschopnosti Českého cyklistického svazu,“ řekl Zeman a Sáblíkové poslal kytici.

Sáblíková se domnívala, že si devátým místem v redukovaném pořadí časovky na loňském mistrovství světa zajistila olympijský start. Při zveřejnění kvalifikovaných zemí však vyšlo najevo, že ČR žádné účastnické místo nezískala. Cyklistický svaz, který podle všeho pracoval s mylným výkladem kritérií, i ČOV se snaží ještě kauzu řešit, ale šance není velká.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner