Zeman potvrdil, že premiérem jmenuje Fialu. Udělám vše pro to, aby vláda vznikla co nejrychleji, řekl prezident

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Po několika týdnech se konečně z Ústřední vojenské nemocnice ozval Miloš Zeman. V telefonickém rozhovoru pro Frekvenci 1 prezident potvrdil, že předsedou vlády jmenuje lídra koalice SPOLU Petra Fialu. Vládu by chtěla hlava státu posléze jmenovat na zámku v Lánech. Podle způsobu, jakým rozhovor probíhal, se zdá, že se Zemanovi skutečně ulevilo a jeho zdravotní stav se lepší.

„Já se cítím naprosto normálně a dokonce, protože nejsem přetížený, tak lépe než obvykle. A představte si, že například měsíc nekouřím. Neříkám, že mi to vydrží, ale měsíc, to už je docela dlouhá doba,“ svěřil se prezident s tím, že nechápe, proč stále nemůže přijímat návštěvy.

()

Výsledky voleb prý hlava státu analyzovala pečlivě. „Překvapil mě neúspěch Pirátů, který byl extrémnější, než jsem čekal. Ale právě na tomto neúspěchu se můžete přesvědčit, jak prolhaná jsou česká média, ale dokonce i průzkumy veřejného mínění, neboť v obou případech byli Piráti favorizovaní, a to do té míry, že pan Bartoš byl nahlížen jako budoucí ministerský předseda,“ prohlásil Zeman.

Prezident nastínil, co se nyní bude dít s ohledem na výsledky voleb. „V tomto okamžiku je to především téma jmenování Petra Fialy premiérem. K tomu musí proběhnout ještě několik kroků. Vláda musí podat demisi po ustavující schůzi sněmovny, ale myslím si, že tam nebude žádný problém, protože Andrej Babiš, se kterým jsem před chvílí telefonicky mluvil, nemá zájem stát se premiérem. Důvod je celkem prostý, nikdo s ním nechce jednat,“ vysvětlil Zeman pro Frekvenci 1 krátce před pátečním polednem.

Programové prohlášení budoucí vlády sice prezident ještě nečetl, ale nepovažuje to za problém. „Já jsem si především prostudoval programy všech politických stran. Některé se mi líbí více, některé méně. Například program ODS je mi sympatický. Nejhorší program je ten Strany zelených. Podívejte se, jestli chcete dát třikrát větší částku za auto s elektropohonem než za auto se spalovacím motorem, tak jste blázen,“ konstatovala hlava státu.

Zeman dále potvrdil, že nebude tím, kdo by vznik nové vlády blokoval. „Já ze své strany udělám vše pro to, aby vznikla co nejrychleji. Samozřejmě, některé oficiality bude asi zapotřebí omezit, například tuto vládu jmenuji v Lánech, nikoli na Hradě. To ale existenci a legitimitě vlády nějak nevadí,“ vysvětlil. Prezident se také vyjádřil ke spekulacím o pravosti podpisu na dokumentu k ustavující schůzi sněmovny a názorům na jeho zdravotní stav.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

„Já si myslím, že pánové Fischerové a další jsou nyní hluboce zklamáni stavem, ve kterém se nacházím. Ale víte, ona lidská nenávist je téměř nekonečná. Vážím si pana kancléře, který zdokumentoval akt tohoto podpisu. Samozřejmě, že je pravý, což mohu jako autor potvrdit,“ řekl prezident. Připustil však, že jeho stav při převozu do nemocnice nebyl dobrý. „Nevypadalo to dobře z jednoho velmi prostého důvodu, můj skutečný stav je založen na tom, že mi nechutná jíst a špatně trávím. No a kroky, které se tady v nemocnici udělaly, vedly k tomu, že už jsem zcela normální,“ osvětlil současnou situaci Zeman.

Co se týká jeho plánů do budoucna a možného předčasného konce ve funkci, má prezident jasno. „Zaprvé, můj mandát končí už za rok a půl a kromě toho v tomto časovém horizontu, nedojde-li ke 3. světové válce, se nedá očekávat nějaký velmi složitý problém. Nehledě na to, že v prezidentském systému je řešení problému jiné než v takzvaném kancléřském systému, kdy řešení je v rukou premiéra,“ vysvětlil Zeman. „Já předpokládám, že budu plnit svoje povinnosti rok a půl. A poté, jako šťastný penzista, odejdu do důchodu. Doufám, že mezitím už bude hotový můj domeček, tedy bungalov, který je shodou okolností také v Lánech,“ uzavřela hlava státu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]