Zeman proti Zemanovi aneb Benešová ministryní spravedlnosti místo Kněžínka?

MiniMarie Benešová. (ČTK)

MiniMarie Benešová. | FOTO: ČTK

V souvislosti se změnami ve vládě se v poslední době skloňuje i jméno ministra spravedlnosti Jana Kněžínka. Premiér Babiš s ním prý není spokojen a shání náhradu. Spekuluje se už o jeho nástupkyni Marii Benešové, jež má blízko k prezidentu Zemanovi, ale nevadila by ani Babišovi. Proč?

Předseda ÚOHS Petr Rafaj poskytl  (ČTK)

Dan Ťok a Marta Nováková nejsou jedinými ministry nominovanými ANO, pod kterými se kývá vládní křeslo. Ministr dopravy už potvrdil, že chce odejít kvůli znechucení z politiky i poměrům v Babišově hnutí. Úvaha o výměně ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a jeho náhradě Marií Benešovou se poprvé objevila koncem března v pořadu Otázky Václava Moravce. Tehdy ještě prošla téměř bez povšimnutí.

Slabý Kněžínek

Sílící spekulace o výměně „slabého“ Kněžínka za Benešovou, šířené v politických a justičních kruzích, po týdnu potvrdil server Česká justice (7. 4. 2019, zde). Současný ministr spravedlnosti se dostal do Babišovy vlády na poslední chvíli, když jeho několikadenní předchůdkyně Taťána Malá pohořela na částečně opsané diplomové práci o králících. Dalo se očekávat, že toto improvizované řešení přetrvá jen nezbytně nutnou dobu, dokud se nenajde vhodnější adept.

Nevýrazný Kněžínek je spíše prototypem justičního úředníka, i když odborně zdatného, který neumí oligarchovi odezírat ze rtů podobně jako jeho kolegové ve vládě v čele s Richardem Brabcem a Alenou Schillerovou. A není úplná náhoda, že do hry o tento post vstoupila Marie Benešová, členka poradního týmu prezidenta Miloše Zemana, která se netěší přízni jen hlavy státu.

Spor o „gubernátory“

Benešové nelze upřít podrobnou znalost prostředí justice. Za vlád ČSSD působila v letech 1999–2005 jako nejvyšší státní zástupkyně a měla být převodovou pákou Zemanovy akce „čisté ruce“. Ta nakonec skončila fiaskem jako všechny podobné marketingové kampaně. Proslavila se kontroverzním výrokem, kdy za hlavní těžiště korupce označila komunální sféru. Podle ní se „pomalu každý starosta chová jako gubernátor“.

Svaz měst a obcí tehdy žádal její odvolání. Ne že by byli v komunální politice všichni svatí, což dokazuje i současná brněnská aféra, v níž figurují politici, úředníci a podnikatelé z okruhu ANO. Přesto je takto plošně nedoložené nařčení nemístné, a až příliš připomíná výroky „protikorupčních“ následovníků, že všichni podnikatelé kradou.

Benešová projevila sklony k účelovosti, jelikož působila v éře pověstných mafiánů Mrázka, Pitra a Krejčíře. Zdatně jim tehdy sekundoval expandující oligarcha Andrej Babiš, který se už v té době nejednou octl v hledáčku policie (Lovochemie, Unipetrol…). Pokud by tedy někdo Benešovou považoval za objektivní „protikorupční“ ikonu, projevil by značnou míru naivity.

Exponentka ANO v ČSSD

Marie Benešová se nakrátko stala ministryní spravedlnosti v Zemanově úřednické vládě Jiřího Rusnoka. Poté byla zvolena za sociální demokracii do poslanecké sněmovny. Časem se však zařadila mezi hlavní kritiky vedení Bohuslava Sobotky a přibližovala se k okruhu ANO.

Nehlasovala pro zpřísnění zákona o střetu zájmů ani pro Babišovo vydání k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo se zdůvodněním, že jde „jen o píárovou předvolební akci“. Kritizovala policejní reorganizaci, která nehrála do not ANO, kooperujícího se spojencem v řadách policie Robertem Šlachtou.

Server Česká justice připomíná, že Marie Benešová nepatří mezi fanoušky současného vedení státního zastupitelství. Osobní averzi má především k pražské vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové a rezervovaná je i vůči nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi.

Neshody Hradu s Pavlem Zemanem

To může být jeden z důvodů, proč se spekuluje zrovna o Benešové. Pavel Zeman je rovněž trnem v oku prezidenta Miloše Zemana. V říjnu 2017 odmítl jeho pozvání na Hrad, když argumentoval střetem zájmů. V té době už probíhalo vyšetřování rozsáhlých manipulací s veřejnými zakázkami a korupce v Lesní správě Lány, spadající pod Mynářovu prezidentskou kancelář.

Od té doby je Pavel Zeman na černé listině Pražského hradu a není zván na jeho ceremoniální akce. V kuloárech se rovněž hovoří o tom, že prezident tlačí premiéra Babiše na jeho odvolání. Dokonce se už v souvislosti s nástupem Taťány Malé objevilo jméno jeho potenciálního nástupce Pavla Komára, náměstka olomouckého vrchního žalobce Iva Ištvana. Komár je jedním z přímých aktérů zpackané razie na Úřadu vlády v červnu 2013 a s Pavlem Zemanem nemá nejlepší vztahy.

Prezident Miloš Zeman se s Pavlem Zemanem neshodli ani v otázce, zda je u nás možné objednat trestní stíhání. Tento skandální výrok vyslovil premiér Babiš při projednávání kauzy Čapí hnízdo ve sněmovně a prezident ho podpořil. Dokonce si nechal na toto téma zpracovat analýzu právě od Marie Benešové, a nedávno ji podle Deníku N předal ministru spravedlnosti.

Člen dozorčí rady NFPK a předseda představenstva RSJ Libor Winkler (FB NFPK)

Výsledná analýza není zveřejněna, jelikož je určena jen pro interní potřebu, ale podle slov Benešové dokazuje, že si u nás trestní stíhání objednat lze. Není sice jasné, zda obsahuje konkrétní kauzy, ale Zemanova poradkyně připouští, že sice nezná důkazní situaci, ale „Čapí hnízdo tam může spadat taky“.

Spekulacím o Kněžínkově výměně se už začal věnovat i Babišův tisk, Benešová se k nim ale zatím vyjadřovat nechce. „Potvrzené to nemám, tak se nebudu plašit. Uvidíme, co život přinese. Zatím to nekomentuji a s ničím nepočítám. Když to přijde, tak to budeme řešit, a když to nepřijde, tak zůstanu, kde jsem. Mně nic nechybí,“ reagovala na dotaz Mladé fronty DNES.

Signál státním zástupcům?

O tom, že je její jméno zcela vážně ve hře, svědčí i vyjádření předsedy Poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky. „Slyšel jsem o tom ve sněmovních kuloárech a pravdou je, že to vzbudilo rozruch mezi poslanci, kteří se zabývají problematikou justice,“ uvedl.

Tuto změnu by určitě neuvítaly špičky státního zastupitelství v čele s Pavlem Zemanem a Lenkou Bradáčovou, i když i ty se nejednou postavily po Babišův bok ve válce o policejní reformu a při odstranění ředitele GIBS Michala Murína.

Vážné pochybnosti ovšem vyvolává dosavadní přístup Benešové ke kauze Čapí hnízdo, kterou v dohledné době, pokud padnou obžaloby, převezmou státní zástupci a soudy. Navíc se rozjela výbušná aféra mýtného tendru, kterou zásadně zpochybňuje zejména Miloš Zeman.

Z výše uvedeného vyplývá, že by se nominace loajální a rázné Marie Benešové hodila nejen prezidentovi, který má tendence zasahovat do práce justice, ale i premiéru Babišovi. Jestli to tak dopadne, není jasné. Minimálně však může jít o vyslání signálu, že nikdo to dnes nemá jisté. Ani špičky státního zastupitelství.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]