Zeman prý Nejedlému vynadá. To určitě, to už známe, pane prezidente

Prezident Miloš Zeman s poradcem Martinem Nejedlým  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman s poradcem Martinem Nejedlým | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman pro televizi Nova potvrdil, že se zúčastní dubnového summitu v Číně. Ohlásil, že počítá s následnou dvoutýdenní karanténou a bude ji trávit na zámku v Lánech. Summit Číny se 17 středo- a východoevropskými zeměmi se má konat v polovině dubna v Pekingu. Svému poradci Nejedlému prý Zeman za porušení karantény vynadá.

Zeman ať si samozřejmě jede, kam chce. Ať ale kolem toho nedělá to trapné a nudné divadlo. Nejdřív hrál hru na uraženého, že Číňané nesplnili očekávané investice u nás. Pak si to ale rozmyslel. Do Číny byl vyslán jeho poradce Martin Nejedlý, který to tam všechno dojednal. Zajímavé na tom bylo, že o cestě Nejedlého nevěděli předem ani premiér Babiš, ani ministerstvo zahraničí.

Zeman si jede svou vlastní linii zahraniční politiky a nějak si do toho nehodlá nechat zasahovat. K ní také patří, že Hrad se zachoval jako poslíček čínské ambasády a předal její výhružný dopis tehdejšímu předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi. Číňané sdělovali, jaké bude mít neblahé následky, když Kubera pojede s delegací na Tchaj-wan. Na Hradě se pak tvářili, že nevědí, kde se dopis vzal, přitom na něm bylo razítko podatelny Hradu. Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák nechal ještě k dopisu přiložit přípis, který čínská stanoviska sdílí. Celá záležitost je zcela skandální a ukazuje, jakou služebnou roli Zeman vůči Pekingu hraje.

Spíše zábavné je tvrzení, jak Zeman vynadá poradci Nejedlému. Jak odhalil server Aktuálně.cz, Nejedlý po návratu z Číny nedodržel doporučenou 14denní karanténu a vyrazil do restaurace na Letné. Tam ho poznali hosté.

()

Aktuálně psalo: „Hosté restaurace na pražské Letné, kteří vysokého muže poznali, se v neděli kolem třetí hodiny odpoledne divili. Mezi desítkami lidí seděl s rusky mluvící ženou, nechal se obsluhovat personálem a následně u kasy zaplatil minerálku a jídlo prezidentův poradce Martin Nejedlý. A to i přesto, že se v pátek vrátil z epicentra šíření koronaviru v Číně a experti doporučují, aby tací lidé dodrželi dobrovolnou karanténu. Redakci jeho odpolední program potvrdili přímo hosté podniku, kteří si z obav z odvety prezidentova muže nepřejí zveřejnit své jméno. Aktuálně.cz oslovilo Nejedlého, aby vysvětlil, proč nedodržuje karanténu. Podle posledních zpráv je v Česku mimo něj v domácí karanténě na tři sta lidí. Jsou bez příznaků, ale cestovali do rizikových oblastí. ‚Nevím, nepamatuji se na to, že bych v takovém podniku byl,‘ řekl po chvíli zapírání Nejedlý.“

Zajímavý výpadek paměti, ale to je u takových lidí už norma. Podle toho, co o pozoruhodném vlivu Nejedlého na Zemana víme, si prezident sotva troufne této šedé eminenci něco vytýkat. Možná jen to, že se nechal poznat. To by tak odpovídalo zemanovskému pojetí pravdy, komunikace a odpovědnosti.

Pokud jde o Zemanovu karanténu v Lánech, je celkem zbytečné něco takového oznamovat. Prezidentovu nepřítomnost na veřejnosti ani nezaznamenáme, a kdybychom náhodou chtěli něco vědět o hradních názorech, Jiří Ovčáček to svou pílí na Twitteru zajistí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner