Zeman prý nepodléhá hysterii kolem koronaviru. Moc ho ta odvaha nestojí

ČTK

Tak na zdraví! Prezidenti Si Ťin-pching a Miloš Zeman. | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman je statečný a do Číny možná pojede. Koronaviru se nebojí. Záleží ovšem na tom, jestli Čína do té doby splní sliby ohledně investic, což může být poněkud zádrhel.

„Myslím, že věc účasti pana prezidenta není ještě uzavřena. Samozřejmě bude vše záviset na tom, jaká bude v Číně situace ohledně koronaviru. Nicméně, pokud se celá ta akce uskuteční, je do jejího začátku ještě prostor k jednání s čínskou stranou o naplnění jejich slibů,“ řekl Mladé frontě Dnes vicepremiér Jan Hamáček. Ještě je podle něj čas do 17. dubna.

Mluvčí Jiří Ovčáček nás také ujistil, že jeho šéf je odvážný: „Pan prezident této hysterii nepodléhá. Každý by k té hrozbě měl přistupovat s maximální zodpovědností a vážností, ale k přehnané hysterii není důvod.“

Cestu Zemana do Číny by ale mohlo zmařit ještě něco jiného, než je řádění nemoci. „Obecně platí, že jestli do té doby čínská strana naplní své investiční přísliby v České republice, může pan prezident své rozhodnutí přehodnotit,“ sdělil Ovčáček.

Pokud jde o hysterii, věc se má aktuálně tak, že počet zemřelých na koronavirus v Číně stoupl na 1770 a nakažených lidí je přes 70 tisíc. V Číně jen v neděli zemřelo 105 lidí a přibylo 2048 nakažených, jak sdělila agentura Reuters podle informací od čínské národní zdravotnické komise. To je hodně a to ještě můžeme předpokládat, že je situace mnohem horší, jak už to tak u podobných režimů bývá. Pohromou a jejím rozsahem se neradi chlubí.

Miloši Zemanovi ale nejspíš nic nehrozí, protože v prostředích, kde by se cestou a v Číně samotné vyskytoval, nebude nikdo nezvaný, ani člověk, ani virus, to si může být jistý. Může tedy svou chladnou mysl a selský rozum a salonní odvahu demonstrovat dle libosti a Ovčáček to může šířit ve volném čase (což je nejspíš skoro všechen) do celého světa.

Legrační je ovšem zmínka o tom, že podmínkou cesty je splnění čínských slibů investic u nás. Pokud to myslí vážně, je jasné, že si Jan Hamáček musí vzít roušku a připravit se na své životní politické poslání.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner