Zeman prý ohledně srpna 1968 dává přednost tiché vzpomínce. Jak jinak. Jeho dnešní kamarádi stáli léta na straně zločinu

repro: ČT ()

Miloš Zeman letos nevěnoval výročí 21. srpna 1968 žádnou veřejnou připomínku. K Českému rozhlasu, kde při střetu se sovětskými vojáky zemřelo několik lidí, poslal zástupce vedoucího své kanceláře. Stejně tak se choval dříve i Václav Klaus.

Na otázku serveru ECHO24, jestli Zeman uctí padlé jindy, odpověděl jeho mluvčí Ovčáček: „Pan prezident dává přednost tiché vzpomínce. 21. srpen měl pro něj těžké důsledky. Třikrát byl za normalizace komunisty kvůli svobodným politickým postojům vyhozen z práce. Naposledy těsně před listopadem 1989.“

Na svém Facebooku uveřejnil Zemanův tři roky starý projev, kde Zeman prohlašuje, že 21. srpen 1968 byl zrada elit, konkrétně to byli první tajemník KSČ Alexander Dubček, prezident Ludvík Svoboda a předseda Národního shromáždění Josef Smrkovský. „My jsme v srpnu 1968, před tím i potom, hrdiny potřebovali, my jsme si je idealizovali a nakonec, a já vím, že jsou to velmi tvrdá slova, se z hrdinů stali zbabělci,“ řekl tehdy Zeman.

Pokud jde o Zemana, buďme spravedliví. Vyhodili ho ze strany, kde byl krátce v roce 1968. Žádnou velkou kariéru neudělal, vlastně žádnou. Jako inteligentní člověk by přitom mohl, kdyby třeba nějak otevřeně kolaboroval. To o něm není veřejně známo. Není ani známo, že by byl nějaký disident. Pracoval ve Sportpropagu, kde se objevilo více chytrých lidí, kteří tam našli jakýsi azyl a závětří v dobách husákovského zatuchlého režimu. Prostě šedá zóna. Pro ambiciózního člověka jistě krajní nepříjemnost, ale zase nic, proč by jako hlava státu měl být v době výročí národní katastrofy ponořen do „tiché vzpomínky“. Takzvané „selhání elity“ je až následek. Příčinou vší bídy byla sovětská okupace a tak je třeba to pojmenovat.

Jenomže kdyby Zeman nesetrval u tiché vzpomínky a nazval věci pravými jmény, musel by taky říci, že invazi a mrtvé a hrubé dvacetileté porušování lidských práv u nás má na svědomí režim, jehož oddaným služebníkem byl v KGB Vladimir Putin, tč. prezident Ruska, člen KSSS až do rozpadu Sovětského svazu, kterého má pan prezident tak rád. Stejně tak v tom jel s KGB jeho přítel Jakunin, kterému teď Zeman pojede na Rhodos řečnit na konferenci. To se to pak těžko odsuzuje sovětská okupace. Že mlčí Václav Klaus, který od Putina dostal Puškinovu cenu a tíhne svým myšlením k Východu, celkem taky nepřekvapuje.

Fráze, že dnešní Rusko není SSSR, je směšná. Režim, který stojí na bývalých komunistech a příslušnících zločinecké organizace KGB, na někdejší diktaturu jasně navazuje. Zeman, zvolený v přímé volbě, je prezidentem lidí, kteří tehdejší invazi věnují „tichou vzpomínku“. Celkem je nám jasné, jak ta vzpomínka asi vypadá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]