Zeman prý zná problémy občanů a plní ústavní funkce, jen se neumí moc chovat. To je omyl

Miloš Zeman (ČTK)

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Že je prezident Miloš Zeman „prezident Rozdělitel“, na to máme teď i nová čísla. V pomyslném cyklu „vědci zjistili“, tentokrát CVVM ve svém výzkumu za leden 2019, se zjistilo, že podle většiny Čechů je sice Zeman v kontaktu s lidmi a plní své ústavní funkce, ale nedbá o vážnost úřadu a nepůsobí jako vážená autorita.

Na to ani nepotřebujeme průzkum, ale máme to hezky tématicky vyčíslené.

zdroj: CVVM

Že bude Miloš Zeman sjednotitel národa, to si nikdo soudný nemohl myslet. Pokud dnes někdo říká, že ho Zeman jako prezident zklamal, musel mít posledních dvacet let nějakou poruchu mysli a smyslového vnímání. Co je tato osoba zač, bylo dost patrné ještě předtím, než se stal premiérem. Nebyl žádný důvod k procitnutí, protože nebyl ani důvod ke snění. Celá Zemanova taktika spočívá v rozdělování. Vybere si část populace, té se vlichotí a vyhlásí válku zbytku. K úspěchu stačí, když zmobilizuje třicet procent lidí.

V tom průzkumu je patrné, jak zavádějící mohou být otázky a tedy i odpovědi. Tak třeba hodnocení položky „kontakt s občany, zná jejich problémy“. Zeman je v kontaktu s občany, když se mu to hodí, třeba během volební kampaně, kterou údajně nevedl. Tam se setkával se svými stoupenci, ale od té doby, co hrozí, že by se dostavil nějaký odpůrce, se lidem vyhýbá. Problémy lidí sice zná, ale jsou mu celkem ukradené.

Stejně tak se vyhýbá jakékoli přímé debatě s politiky, ačkoliv ti zastupují i ty občany, co ho nevolili. Místo toho je schopen a ochoten pouze pronášet svá povýšenecká moudra na spřátelené TV Barrandov, kde nenarazí ani na mikroskopický náznak odporu.

Že si 41 procent lidí myslí, že Zeman plní funkce svěřené mu Ústavou svědčí o tom, že tito občané Ústavu moc neznají a o jejím plnění nic neví.

Bod „reprezentuje zemi v zahraničí“ je zřejmě míněn tak, že ji reprezentuje dobře. Zeman Česko ovšem v zahraničí kompromituje, pokud se tím zahraničím nemyslí Čína a Rusko. Nejhůře dopadl u bodu „dbá o vážnost a důstojnost úřadu“. Tam si většina lidí myslí, že nedbá. Vzhledem k těm ostatním hodnocením to ale vypadá, že momentální prezident je sice nevychovanec, ale celkem to zvládá, tak se mu to promíjí. To ovšem neodpovídá realitě.

Zeman Ústavu porušuje, jak se většinou odborníci shodují, třeba svým velmi kreativním přístupem ke jmenování ministrů a profesorů. Zasahuje do zahraniční politiky a útočí na vlastní výzvědné služby.

V té poslední volbě vyhrál Zeman dost těsně a to zřejmě díky tomu, že mezi prvním a druhým kolem zmobilizoval nevoliče, tedy lidi, co jsou jinak spíše politicky pasivní a o politiku se moc nezajímají a nic moc o ní nevědí. Predátoři tohle umí, demokraté jsou v tom tradičně nešikovní. Je to dáno i agendou, protože proti heslům jako „Stop imigrantům, stop Drahošovi“ se dá těžko vymyslet stejně důrazné jiné heslo. Vymyslet by se dalo, ale nikdo si s tím nedal moc práce.

Zeman v historicky velmi krátké době odejde, ale jeho voliči a ti, co mu naletěli, tady zůstanou. Jak dát trochu přijatelně dohromady občany, kteří jsou na obou stranách něčím frustrovaní, ale každý něčím jiným, to bude slušný výkon a politický genius se nerodí moc často za století.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]