Zeman řekl, co měl říct. A jen potvrdil, že prezidenta nepotřebujeme

Miloš Zeman (ČTK)

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman konečně osobně promluvil k národu po tragédii na jižní Moravě. Vyzval k solidaritě a v jeho proslovu bylo všechno, co tam být mělo. Sice se zpožděním, ale stalo se – a to je dobře. Faktem ovšem je, že hradní mlčení (protože pár vět vzkázaných přes twitter Jiřího Ovčáčka skutečně není adekvátní krok prezidenta republiky) jen znovu ukázalo jednu důležitou věc: žádného prezidenta už dávno nepotřebujeme. A vidíme to nejen na obrovské vlně pomoci, která se v celé zemi zvedla, aniž by na tom měl právě Zeman jakýkoli podíl.

Na projevu, který jsme slyšeli, není kromě načasování potřeba kritizovat nic. Prezident je na tom zdravotně špatně a zakrývat se to už nedaří, ale ani to by nebylo tentokrát tak zásadní, kdyby se tedy nejednalo o vrchního velitele ozbrojených sil, kterého na obrazovky dostávali skoro dva dny, než se to podařilo.

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Podívejme se ale na jiné souvislosti. Volba prezidenta a vůbec vnímání jeho funkce je v Česku dlouhodobě přepjaté. Jako by se od hlavy státu, který nemá prezidentský systém, mělo odvíjet všechno ostatní. Tak se nad tím teď můžeme zamyslet v klidu a trochu jinak.

Že byl Miloš Zeman dva dny schovaný, nemělo vůbec žádný vliv na to, že tisíce a tisíce lidí neúnavně pomáhají tam, kde je potřeba, že posílají peníze a že té hrozné tragédii čelí společně. Vzpomeňme si na to, až bude Miloš Zeman zase někde pronášet nějaké sprosté nesmysly, případně až bude zase postupovat proti zájmům České republiky.

Závěr současného dění je totiž takový, že je úplně jedno, co si myslí a co říká prezident Miloš Zeman. Když je potřeba, lidé se zařídí bez něj. A mysleme na to i tehdy, až se bude volit Zemanův nástupce. Není pochyb o tom, že budeme chtít, aby to byl někdo lepší. Ale přehnaná pozornost, která je věnována každému vyjádření prezidenta, jako by byl nějaký osvícený otec nás všech, je zbytečná.

Miloš Zeman nám ukázal, že funkci, kterou zastává, vůbec k ničemu nepotřebujeme. Pokud to bude mít napříště vliv na to, že pochopíme, že prezident je vlastně úředník a ne někdo, komu máme viset na rtech, rozhodně to pomůže. A zatím musíme vydržet tu nekomfortní situaci, že s obavami očekáváme, koho tentokrát prezident ve svém projevu urazí. Protentokrát se to nestalo, takže vlastně můžeme být spokojeni.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]