Schůzku ústavních činitelů, kterou na Pražský hrad svolal Miloš Zeman, provázel protest členů skupiny Kaputin. Ti nesouhlasí s možným směřováním České republiky na Východ, kterého chce dosáhnou prezident.

Kaputin ve svém prohlášení odmítl především vzhlížení k Rusku. „Nejsme ruská gubernie a Zeman není gubernátor. Prezident není z výkonu své funkce odpovědný za tvorbu zahraniční politiky České republiky. Odpovědná parlamentu a lidu ČR je vláda,“ připomněli aktivisté.

Podle jejich názoru se prezident rozhodl zcela opustit ústavní rámec své funkce a stát se autokratem. „Tento postup však nemá žádné opodstatnění v Ústavě ČR, podle níž má prezident republiky povinnost zahraniční politiku vlády následovat. Miloš Zeman však postavil všechny tyto zvyklosti na hlavu a žádá po vládě a obou komorách parlamentu, aby plnily jeho vůli a prováděly zahraniční politiku, jejíž agendu hodlá určovat on sám,“ varuje Kaputin. „Sám však zase jen poslušně plní rozkazy svého loutkáře v Kremlu, které jsou v přímém rozporu se zájmy České republiky a jejích občanů,“ dodává.

Jedním z témat, která se na schůzce rozebírala, byly i protiruské sankce. „Trvání na společně uvalených sankcích je tou nejmírnější z možných odpovědí na napadení a okupování části území suverénního evropského státu, sestřelení civilního letadla s bezmála třemi sty obětí, jakož i bombardování civilního obyvatelstva a páchání válečných zločinů v Sýrii a pokračující hybridní válku,“ stojí ve zprávě, kterou poskytl Kaputin některým médiím.

„Pravděpodobná snaha Miloše Zemana tyto sankce jednostranně zrušit je políčkem do tváře jak pozůstalým po obětech ruských výpadů, tak i západním partnerům. Nemůžeme a nechceme se smířit s myšlenkou, že by prezident v tomto svém konání našel podporovatele. Chtěli bychom upozornit na to, kam prezident Zeman evidentně směřuje – tedy k vystoupení z NATO a EU – což je nemyslitelné a nepřípustné,“ varují aktivisté, kteří svůj protest proti Zemanově politice začali půl hodiny před začátkem schůzky ústavních činitelů, která se ovšem konala bez účasti zástupců senátu.

Předsedovi horní komory parlamentu Milanu Štěchovi totiž Hrad nevyhověl a schůzku neposunul, aby se jí mohl šéf senátu zúčastnit. Jeho zástupkyni Miluši Horskou poté kancelář prezidenta odmítla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!