Zeman s Babišem jsou nesmírně nebezpeční extremisté, říká expertka

Miloš Zemana a Andrej Babiš  (ČTK)

Miloš Zemana a Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Podle Lenky Buštíkové, expertky na radikální pravici ve střední Evropě, není největší extremistickou hrozbou pro Českou republiku Martin Konvička, ale především současný prezident a exministr financí. Zeman s Babišem totiž prý mohou podplácet lidi, rozkrádat stát a využívat důležitá média.

Odbornice, přednášející na Arizona State University ve Spojených státech amerických, se ostře vyjádřila v rozhovoru pro INFO.cz. O nebezpečí extremismu u nás má Buštíková jasno. „Podívejte se třeba na prezidenta Miloše Zemana, který se pohybuje v poměrně odporném teritoriu, a vzpomeňte si, jak se při oslavách 17. listopadu spojil s radikální pravicí. U něj je to tedy jasné,“ je přesvědčena expertka na extremismus. „Musíme ale také bedlivě sledovat, co tady bude dělat zejména Andrej Babiš nebo sociální demokracie jako politický směr,“ upozornila.

„Tyto strany chtějí větší moc a zjistily, že funguje, když k tomu budou používat rétoriku převzatou od radikální pravice. Sociální demokracie, ale i jiné strany se budou muset velmi brzy rozhodnout, jakým směrem se vydají,“ uvedlo pro INFO.cz Buštíková.

Postoj bývalého šéfa státní kasy zatím prý není úplně vymezen.Andrej Babiš v tomto ohledu zatím ještě váhá. V určitém momentě se bude muset i on rozhodnout a určitě to bude v jeho případě strategické rozhodnutí s ohledem na volební zisk,“ říká odbornice.

Přesto však vidí řešení, které by pro Českou republiku bylo přínosné. „Moc bych si přála, aby zejména Babiš a Zeman zmizeli z české politiky, protože jsou nesmírně nebezpeční,“ varuje Buštíková. „Vidím v nich mnohem větší nebezpečí než v lidech typu Vandase nebo Konvičky. Ti nemají šanci ovládat hlavní média a podplácet lidi. Nepochybuji ale o tom, že kdyby tyto možnosti měli, že by to také dělali,“ pokračuje.

„Nyní ale nemohou ve svůj prospěch zneužívat státní správu a rozkrádat stát. U Zemana se ještě přidává ruský vliv, minimálně v jeho okolí,“ dodává Lenka Buštíková.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]