Zeman se dostal do zvláštní situace. Koudelku v čele BIS bude držet on sám

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Rozhodnutí Andreje Babiše nechat jmenování nového šéfa kontrarozvědky na příští vládu je dalším důkazem premiérova alibismu. Relativně by mělo uspokojit všechny, a zároveň nikoho nenaštvat. Prezident Zeman, který by si moc přál konec současného šéfa BIS, se však dostal do patové situace.

Je zřejmé, že předseda vlády Zemanovi slíbil, že se pokusí Koudelku z čela Bezpečnostní informační služby odstranit. Výměnou za to má získat nejen prezidentovu podporu před volbami, ale také zaručené jmenování premiérem. Právě to je teď pro šéfa hnutí ANO nejdůležitější. 

Proto kolem konce mandátu Michala Koudelky, který nastane 15. srpna, začala nebývalá fraška. Nejprve se Babiš dostavil k Zemanovi, aby si řekli co a jak. Jako výsledek schůzky prezentoval premiér nepochopitelné svolání bezpečnostního výboru, který měl o šéfovi BIS rozhodnout. Z jednání, které mohl ministerský předseda lehce ovlivnit, ovšem sešlo a nakonec rozhodla vláda, která jako jediná má pravomoc šéfa civilní kontrarozvědky jmenovat i odvolat.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

I když, „rozhodla“ je silné slovo. Dohodla se na tom, že Koudelka prozatím v čele BIS zůstane a jeho nástupce určí vláda, která vzejde z letošních parlamentních voleb. Tím ovšem dochází k situaci, kterou si patrně na Hradě nepředstavovali. 

Jak je známo, Miloš Zeman hodlá Babiše udělat premiérem za každou cenu. Tedy i v momentě, kdy by hnutí ANO nevyhrálo volby. Pak by ovšem nastala situace, která by de facto zabránila prezidentovi se Koudelky zbavit. Je totiž jasné, že pokud se vítězem voleb stane jedna z demokratických koalicí, které Zeman označuje za podvod na voliče, nebude to mít Babiš vůbec jednoduché.

Sotva se totiž dá počítat s tím, že by jeho vláda získala podporu od stran, které se před volbami spojily proto, aby zastavily jeho destrukci naší země. Tato situace sice není neobvyklá a současný Babišův kabinet ji zná, ale tentokrát by se silně dotýkala zájmů hlavy státu.

Pokaždé, kdy by totiž chtěl Zeman nechávat Babišovu vládu panovat bez důvěry, prodlužoval by se Koudelkův čas jako pověřeného šéfa BIS. Nastane tak patová situace, která nemá řešení, s nímž by byly spokojeny obě strany mocenského paktu prezidentpremiér. 

Vzhledem k tomu, že hlava státu hodlá dostat Babiše a jeho lidi do Strakovy akademie za každou cenu, dá se se jmenováním vlády počítat třeba až na začátku roku 2022. Ani tehdy ovšem nebude mít Zeman jistotu, že splní povel z Moskvy, které Koudelka dlouhodobě vadí. Klidně se totiž může stát, že Babiš vůbec nebude premiérem a někdo jiný si současného šéfa Bezpečnostní informační služby vybere i do budoucna. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]