Kalkulace prezidenta Zemana, že by ministry ČSSD po odchodu z vlády nahradili „odborníci“ po dohodě s SPD, vzaly za své. Premiér Babiš tuto variantu odmítl a raději by šel do předčasných voleb. Bude tomu tak ale vždycky? Ve sněmovně totiž hnutí ANO s Okamurou čile spolupracuje.
[ctete postid=“257761″ title=“Staněk byl Hamáčkův velký omyl. Nehájí zájmy ČSSD, ale prezidenta Zemana“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/05/Staněk-2-385×230.jpeg“ excerpt=“Snad už to ví i Jan Hamáček, že jmenování Antonína Staňka ministrem kultury byl jeho “ permalink=“https://forum24.cz/stanek-byl-hamackuv-velky-omyl-nehaji-zajmy-cssd-ale-prezidenta-zemana/“]257761[/ctete]
Miloš Zeman eskaluje vládní krizi. Buď ho bude sociální demokracie poslouchat na slovo a ponechá v křesle ministra kultury Antonína Staňka, jemuž je zavázán, nebo dojde k rekonstrukci vlády. Vetuje jeho nástupce Michala Šmardu. Dostává tak pod tlak i premiéra Babiše, jemuž se plány Hradu příliš nezamlouvají, ačkoli s ním nehodlá jít do otevřeného střetu.
Demise vlády, nebo rekonstrukce?
Prezident v rozhovoru pro Mladou frontu DNES (29. 6. 2019) reagoval na avizované kroky ČSSD, že pokud nepřijme Staňkovu rezignaci, odejdou její ministři z vlády. Tato hrozba, pokud vůbec byla myšlena vážně, Zemana příliš neznepokojila. Jako by s touto variantou předem počítal.
„Nu, už jednou jsem vyjádřil názor, že kdyby sociální demokracie opustila vládu, tak by to znamenalo personální rekonstrukci vlády. Nic více, nic méně. Dá se očekávat, že by podpora vládě v tomto případě byla ze strany SPD,“ uvedl. Oplácí tak Okamurovi, ke kterému chová větší sympatie než k sociální demokracii, podporu v prezidentské volbě.
O porušení koaliční smlouvy, podle níž v takovém případě končí celá vláda, by prý nešlo. Podle prezidenta to platí pouze tehdy, pokud by odešli všichni ministři ČSSD. Předpokládá, že by v ní zůstal minimálně ministr Staněk, který se staví ke své ohlášené demisi poněkud liknavě a považuje ji za vynucenou.
Tím by ovšem zpřetrhal veškeré vazby na stranu, která ho do vlády nominovala. Nelze si představit, že by z ní nebyl při takto očividné dezerci vyloučen, čímž by padla Zemanova virtuální konstrukce.
S SPD vládnout nebudeme
Věčnou připravenost nahradit rozštípnuté sociální demokraty ve vládní konfiguraci už projevil i Okamura, trpělivě číhající na svoji příležitost. Dal jasně najevo, že nedůvěru vládě vyslovilo jeho hnutí nikoli kvůli skandálům premiéra Babiše, přesahujícím hranice České republiky, ale kvůli postojům „rozhádané“ ČSSD.
„Hnutí SPD navrhuje funkční alternativu – vládu odborníků sestavenou vítězem voleb, která by prosazovala dohodnuté programové priority SPD,“ nabízí se opakovaně předseda hnutí, jako by vyslyšel signály z Hradu. Odmítá „bezvládí, chaos a destrukci“, nechce předčasné volby.
Jenže tyto vážně míněné představy nepadly na úrodnou půdu, protože Babiš veřejně deklaroval, že se o Okamuru opírat nechce. „Rekonstrukce vlády není na stole. Různé spekulace, že půjdeme s hnutím SPD, jsou nesmysl,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce. Věří, že ČSSD neodejde z vlády a nakonec se s prezidentem nějak dohodnou.
Ještě důrazněji se premiér vyslovil pro deník Blesk (1. 7. 2019). „Pokud socialisté odejdou z vlády, řeknou tím, že budou předčasné volby. Budou to oni, kteří nás dostanou do situace, kdy nebude jiná možnost. S SPD prostě vládnout nebudeme,“ zdůraznil.
Duben 2018: Nezbude, než to s nimi udělat
Proč Babiš nehodlá vyslyšet představy prezidenta Zemana? Tato myšlenka není nová a už jednou s ní narazil loni v dubnu ve vlastním hnutí. Zeman mu doporučoval spolupráci s SPD a KSČM poté, co z jednání o vládní koalici vycouvala kvůli nedůstojným podmínkám sociální demokracie.
Premiér, se kterým kvůli trestnímu stíhání nechtěla spoluvládnout většina demokratických stran, spolupráci s SPD připustil po schůzce se Zemanem ještě v den, kdy se mělo konat jednání širšího výboru hnutí ANO, kde jsou zastoupeni i činovníci z regionů. „Je to jediná možnost, která je na stole, a pokud to tak vyhodnotí i hnutí, tak nezbude nic jiného než to s nimi udělat,“ prohlásil v Mladé frontě DNES (12. 4. 2018).
Ohradil se proti označování okamurovců za extremisty. Poškození pověsti země v zahraničí se neobával. „Určitě ne, to jsou jen výmysly českých novinářů,“ tvrdil. Jenže o SPD jako „fašistickém“ hnutí se vyjadřovala i tehdejší ministryně obrany Karla Šlechtová. „Chmurno“ bylo z té představy i eurokomisařce Věře Jourové.
„Musela bych si to vyřídit nejdřív se svým svědomím a potom bych to musela vyřizovat s Evropou a vysvětlovat, co se tam stalo. A opravdu nevím, co bych na to říkala. Pořád doufám, že to nenastane, a opravdu velice přemýšlím nad tím, co to bude znamenat pro mne,“ řekla tehdy novinářům.
Krach hradní varianty
Ačkoli Babiš hradní variantu opatrně podporoval, nakonec vyšlo najevo, že pro zhruba třetinu poslanců ANO, většinu ministrů a některé významné činitele hnutí v regionech (primátoři Macura, Vokřál) jde o natolik vážný problém, že hrozil vnitřní rozkol. Proto varianta s SPD rychle zkrachovala.
Toto rozhodnutí zaskočilo nejen Hrad, ale i Okamuru, který si už začal diktovat, které ministry by vyhodil z vlády (Ťoka, Šlechtovou). „To, že se ANO rozhodlo vrátit se k jednání s provařenou ČSSD, mě neuvěřitelně nemile překvapilo a myslím, že to nemile překvapilo i pana prezidenta. Včera jsem s ním seděl téměř dvě hodiny a je to určitě novinka, kterou prezident taky netušil,“ reagoval.
Dnes se tato varianta vrací obloukem jako bumerang, ale momentálně není pro Andreje Babiše i po loňských zkušenostech představitelná. Svým způsobem to je ale od ANO velké pokrytectví. Přímé spolupráce s Okamurou se štítí, ale neveřejně s tímto kontroverzním radikálem v Poslanecké sněmovně často kooperuje.
Blíže k SPD než k ČSSD
Už loni v létě byla sociální demokracie před vstupem do vlády varována, že podle sněmovních statistik hlasuje hnutí ANO s KSČM a SPD častěji, než s ní (s KSČM shoda hlasování 77 procent, SPD 71 procent, ČSSD 67 procent).
[ctete postid=“257902″ title=“Rekonstrukce státu znovu v akci. V roli fíkového listu premiéra Babiše a ministryně Benešové“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/07/Benešová-RS-385×230.jpeg“ excerpt=“Platforma Rekonstrukce státu znovu vstoupila do veřejného prostoru. Využila sílících “ permalink=“https://forum24.cz/rekonstrukce-statu-znovu-v-akci-v-roli-fikoveho-listu-premiera-babise-a-ministryne-benesove/“]257902[/ctete]
Častý soulad okamurovců s ANO se projevoval v procedurálních dohodách při obsazení různých sněmovních orgánů. V tajné volbě prosazují společné kandidáty do rad veřejnoprávních médií. Takto obešli ČSSD koaličně nedohodnutou volbou kandidáta SPD Ladislava Jakla do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, a k podobnému podrazu se schylovalo volbou Michala Semína do Rady ČTK.
Okamura podporuje Babiše v řadě jiných hlasování. Pravidelně se řadí po jeho bok v situacích, kdy demokratická opozice na plénu navrhuje mimořádná jednání k citlivým tématům. Příkladem společného blokování rozpravy jsou loňský nevybíravý atak premiéra na ředitele GIBS Michala Murína, Zemanova aféra s novičokem, nebo naposledy „grilování“ premiéra kvůli závěrům NKÚ, nepříznivému vývoji rozpočtu a jeho střetu zájmů.
Bude jim to stačit?
Pokud tedy spolupráce ANO s problematickým Okamurou probíhá ve sněmovně neoficiálně až skrytě, je pro Babiše všechno v pořádku. Nechce si ale „špinit ruce“ jejím povýšením na oficiální úroveň. Obává se vnitřního rozkolu, zesílených demonstrací, dalšího úbytku voličů a v neposlední řadě negativních reakcí ze zahraničí. Už takhle má svých problémů dost. Chce se udržet v liberální frakci ALDE, a nehodlá být zcela ostrakizován.
Po parlamentních volbách, ať už předčasných, nebo řádných, ale může být všechno jinak. Možná si Babiš mesalianci s SPD znovu odůvodní tím, že mu zejména při očekávaném oslabení KSČM a ČSSD nic jiného nezbývá. Otázkou však zůstává, jestli jim to v celkových součtech bude stačit.