Miloš Zeman pokračuje ve svém sbližování s Čínou. Stejně jako v případě jeho touhy, abychom se nějak napojili na čínskou Hedvábnou stezku, což je ekonomický nástroj k šíření čínského ekonomického a politického vlivu v zahraničí, pokračuje i ve své náklonnosti k firmě Huawei. Teď se má v Číně sejít s jejím vedením. Nejde jen o to, že s ní má Pražský hrad dokonce smlouvu o propagaci jejích výrobků. (V roce 2014 byla podepsána smlouva o provádění propagačních a dalších služeb mezi Správou Pražského hradu a firmou Huawei Technologies (Czech) s. r. o. a dvakrát prodloužena.)
Zeman a spol. by zjevně rádi, aby tady firma zapustila své rudo-kapitalistické kořeny hlouběji.
Česká republika přitom od počátku patří k zemím, které upozorňují na bezpečnostní rizika, které Huawei představuje. Děje se tak v klíčové době, protože firma se chce podílet na výstavbě mobilních sítí páté generace (5G). Ty mají například sloužit při šíření autonomních vozidel.
Tématu se věnují i dnešní Hospodářské noviny, které píší: „Ovčáček nyní neodpověděl na dotaz HN, o čem přesně bude prezident s vedením firmy jednat a zda se sejde přímo s jejím zakladatelem Žen Čeng-fejem či s jeho zástupcem Liang Chuem. Zeman už ale opakovaně uvedl, že omezování byznysu Huaweie v Česku a dalších západních státech považuje za účelové. ‚V obchodní válce se používají i některé špinavé triky – proč byste neobvinil nějakou firmu z toho, že je bezpečnostní riziko. To je normální trik v obchodní válce,‘ řekl prezident v lednovém rozhovoru pro deník Blesk.“
Na Hradě vzbudilo velkou nevoli, když Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v prosinci zveřejnil varování před využíváním telekomunikačních technologií od této firmy. Podle NÚKIB by bylo nejlepší, kdyby se strategické podniky čínských zařízení úplně zbavily. Podle Zemana jde ale o špionománii.
Zeman má k tajným službám a vůbec ke každému varování před rizikem vazeb s Východem značnou averzi. Narušuje to jeho image člověka, který by dovedl sjednat velké – přímo miliardové – obchody, kdyby mu tady pořád někdo neházel klacky pod nohy. Zatím nedojednal celkem nic. Náš obchod s Jižní Koreou nebo Tchaj-wanem je násobně větší než s Čínou, ale na prosťáčky zřejmě působí představa velké země, se kterou musíme být zadobře, ať to stojí, co to stojí.
Zeman by ostatně nejspíš naši zahraniční politiku uzpůsobil tomu, co vyhovuje některým naším velkofirmám, třeba PPF Petra Kellnera. Ne náhodou si ho z Číny posledně vezli domů Kellnerovým soukromým letadlem, ač má prezident k dispozici svůj vládní speciál. Tohle je ta proklamovaná česká suverenita v akci.