Zeman se už na pódiu s Konvičkou neobjeví, slibuje Ovčáček

Martin Konvička (vlevo) a Miloš Zeman (romea.cz)

Martin Konvička (vlevo) a Miloš Zeman | FOTO: romea.cz

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček vyloučil, že by Miloš Zeman znovu vystoupil na jednom pódiu s islamofobem Martinem Konvičkou, jehož iniciativa v neděli v Praze zinscenovala příjezd bojovníků tzv. Islámského státu do české metropole a vyděsila či znechutila řadu turistů. Ovčáček na dnešní tiskové konferenci Konvičkovu akci zároveň srovnal s kroky některých novinářů či skupiny Ztohoven.

Ovčáček akci srovnal s chováním novinářů z Babišovy Mladé fronty Dnes, kteří minulý týden testovali zpřísněná bezpečnostní opatření na Pražském hradě a pronesli do jeho areálu plynovou pistoli a kuchyňský nůž. „Stejně tak pronesení plynové pistole do areálu Hradu je akcí, která může vyvolat obdobný poplach,“ prohlásil mluvčí.

Podobný byl podle něj i počin skupiny Ztohoven, která v létě 2007 dostala do pořadu České televize Panorama simulovaný výbuch atomové bomby v oblasti Krkonoš. Ovčáčkovi se ale především nelíbí, že letos členové skupiny vyvěsili na Hradě místo prezidentské standarty obrovské červené trenýrky, čímž zneuctili Zemanův úřad a majestát.

Zeman se objevil s Konvičkou na veřejnosti loni u příležitosti státního svátku 17. listopadu v rámci akce tehdejšího Bloku proti islámu. Konvička na pražském Albertově Zemana podpořil a prezident na oplátku promluvil na jeho mítinku. Na akci se snesla kritika politiků, rektorů vysokých škol i studentů. „Pokud jde o pana Konvičku, já už jsem mnohokráte říkal, že taková situace se opakovat nebude,“ ujišťoval dnes Ovčáček.

Lidé z Iniciativy Martina Konvičky vjeli v neděli na Staroměstské náměstí na velbloudu následovaném terénním vozem s muži převlečenými za bojovníky Islámského státu. Vykřikovali hesla jako Alláhu akbar (Bůh je veliký) a z maket zbraní stříleli do vzduchu. Po střelbě ale začali mnozí kolemjdoucí utíkat, magistrátní úředník proto ve spolupráci s policií akci ukončil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]