Prezident Zeman se razantně vymezil proti vyšetřování podezřelých okolností mýtného tendru a zastal se Jaroslava Faltýnka a Petra Rafaje. Předsedu ÚOHS prý neodvolá, dokud nebude pravomocný rozsudek. Nahrává tak pochybnostem, že se za tímto skandálem mohou skrývat i jeho zájmy.
[ctete postid=“240614″ title=“Babiš dává ruce pryč od Faltýnka. Rezignovat by měl i předseda ÚOHS Rafaj“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/Rafaj-385×230.jpeg“ excerpt=“Narůstají pochybnosti, zda Jaroslav Faltýnek skandál s tendrem na výběr mýtného a “ permalink=“https://forum24.cz/babis-dava-ruce-pryc-od-faltynka-rezignovat-by-mel-i-predseda-uohs-rafaj/“]240614[/ctete]
Miloš Zeman poskytl rozhovor Mladé frontě DNES (23. 3. 2019). Kromě jiného se vymezil vůči čerstvé kauze, která ohrožuje i prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka a předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje. Oba muži se v listopadu 2017 sešli v brněnském hotelu Voroněž v průběhu tendru na výběr mýtného systému a podle zjištění policie domlouvali noty, jak jej ovlivnit ve prospěch dosavadního provozovatele, společnosti Kapsch.
Rafaje neodvolám
Rafajův úřad následně na základě stížnosti Kapsche v květnu 2018 tendr zrušil měsíc poté, kdy ministerstvo dopravy vybralo konkurenční konsorcium CzechToll ze skupiny PPF Petra Kellnera a slovenské společnosti SkyToll. Teprve po vzniku druhé Babišovy vlády ÚOHS změnil názor a v září téhož roku svoje rozhodnutí odvolal.
Po nedávné policejní razii jsou ředitel české pobočky společnosti Kapsch Karel Feix a předseda ÚOHS Petr Rafaj podezřelí z korupce a prověřována je i možná nezákonná role samozvaného vyjednávače Jaroslava Faltýnka, jenž od počátku hájil zájmy Kapsche proti vůli kolegy z ANO Dana Ťoka.
„Velmi pravděpodobně ne. Protože bych musel mít v ruce pravomocný rozsudek a ten samozřejmě nemám,“ odpověděl prezident Zeman na dotaz, zda odvolá Rafaje, když jeho odchod požaduje nejen opozice, ale i KSČM. Ředitele ÚOHS jmenuje a odvolává prezident na návrh vlády. Pokud by se zasekl, dostal by se s vládou do vážného sporu.
Jednou Ištvanovi věří, jindy ne
Zeman svůj postoj odůvodnil nedůvěrou v dozorové olomoucké vrchní státní zastupitelství. Připomněl, že Iva Ištvana přijal na Hradě krátce po zátahu na Úřadu vlády v létě 2013 a vyjádřil mu podporu, „když na tiskové konferenci oznámil, jak je na stopě obrovské chobotnice, která prorůstá ekonomickými i politickými strukturami“. Nezbylo z toho skoro nic, a proto nevěří tomu, co teď Ištvan rozpoutává.
[ctete postid=“237826″ title=“Pomozte i Vy zmapovat důsledky Babišovy vlády“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/special-385×230.jpg“ excerpt=“Na základě naší prezentace v pražském klubu Rock Café připravujeme speciální vydání “ permalink=“https://forum24.cz/special/“]237826[/ctete]
Na tom jistě něco je, jenže tehdy se prezidentovi Ištvanova a Šlachtova monstrakce hodila k překreslení politické mapy. Obešel pravicovou většinu opírající se o 101 mandát, jeho lidé pracovali na jejím rozložení a jmenoval vlastní loutkovou vládu bez vyjednané parlamentní podpory. Odkazem na už dávno neobhajitelný policejní exces se dnes chová licoměrně, a znovu jen sleduje svůj zájem.
Zeman sice odmítl kuloárové informace, že přispěl k obratu stanoviska ÚOHS ve prospěch vítězného Kellnerova impéria, se kterým udržuje úzké vztahy přes jeho obchodní aktivity v Číně a Rusku. Přiznal však, že se rovněž s Rafajem sešel a zprostředkoval mu stanovisko „všech jeho poradců“, že je proti tomu, aby byly mýtem zpoplatněny i silnice první třídy v délce 900 kilometrů. Loni v říjnu skutečně tato podmínka padla, ačkoli byla součástí zadávacích podmínek soutěže.
Tlak proti rozšíření zpoplatněných komunikací i ze strany krajů, obcí a dopravců sice byl enormní, jeho zrušením se ovšem poněkud ztrácí efektivita přechodu ze současného mikrovlnného systému na satelitní, který od počátku prosazovalo konsorcium CzechToll/SkyToll. Existující infrastruktura mýtných bran ve stejném rozsahu výběru mýta se bude muset odstranit, což si vyžádá dodatečné miliardové náklady. Přidaná hodnota není žádná.
Faltýnek nic neudělal?
Zeman nepřikládá velkou váhu ani Faltýnkově pokoutnému a dosud věrohodně neobjasněnému angažmá v této kauze za zády ministra dopravy Ťoka a premiéra Babiše. Ten už s ním ztrácí trpělivost a vysvětlovat by měl především na policii.
Prezident klíčového představitele ANO podržel, přestože lobboval proti zájmům Kellnerovy skupiny PPF, kterou Zeman v jiných případech veřejně obhajuje. „Lobbing, který by byl korupční, by byl ten, kdyby panu Rafajovi nabízel – obrazně řečeno – obálku. Ale žádná taková korupce se, pokud vím, neprokázala,“ reagoval Zeman a pouze Faltýnkovi vytknul, že se nescházeli v kanceláři.
To je ovšem extrémní relativizace dosud známých okolností případu, jakkoli je z něj dosud známo málo podrobností. Proč to prezident Zeman dělá?
Zájmy PPF
Nelze se zbavit dojmu, že chce odvést pozornost od celkově problematického tendru, ve kterém nakonec po sérii podivných peripetií a odkladů vyhrálo impérium nejbohatšího Čecha, jehož zájmy prezident otevřeně podporuje. Stačí připomenout nedávnou kauzu Huawei, kvůli které by mohla tratit na čínských trzích i investiční skupina PPF.
Pokud by se prokázalo nezákonné jednání jeho účastníků a zadavatelů, mohl by být desetimiliardový tendr v krajním případě zrušen.
Problematická je přitom i role ministra dopravy Ťoka, který nezvládl jeho harmonogram. V časovém pressu v roce 2016 prodloužil smlouvu na tříletý výběr mýta s Kapschem do konce roku 2019 za 5,3 miliardy korun. Bez výběrového řízení, ačkoli sliboval opak. Prodloužením smlouvy bez soutěže porušil zákon, za což jej ÚOHS potrestal milionovou pokutou a situací se zabývala i Evropská komise.
Dvojí metr
Jenže podobný případ, prodloužení servisní smlouvy s firmou Haguess pro kartu Opencard po hlasování rady pražského magistrátu, se dostal před soud. Přitom šlo o řádově stonásobně menší částku. Také v tomto případě byl problém s nastavenými smlouvami jako u Kapsche, jak argumentoval rezort dopravy, takže jde o další doklad, že domácí justice neměří stejným metrem.
[ctete postid=“239734″ title=“Pokrytecká hra. Faltýnkův skandál odhaluje rozkol v ANO, vinu má i Ťok“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/Faltýnek-mýto-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš je v posledních dnech velmi nervózní. Jeho slibům nenahrává zhoršující “ permalink=“https://forum24.cz/pokrytecka-hra-faltynkuv-skandal-odhaluje-rozkol-v-ano-vinu-ma-i-tok/“]239734[/ctete]
Ministr Ťok, jehož pozici ve vládě Zeman rovněž obhajuje, se znovu octl na hraně zákona bleskovým podpisem smlouvy s vítěznou Kellnerovou skupinou po veletoči ÚOHS, aniž si mohl být jistý, že jedná podle práva. Nelze proto ani vyloučit Kapschem loni na podzim avizované soudní řízení.
Premiér Babiš zatím svého dlouholetého souputníka Jaroslava Faltýnka drží a komplikuje se i odvolání Petra Rafaje. Razantní vstup prezidenta Zemana do této kauzy a jeho snaha zamést ji pod koberec je ovšem jen důkazem, že ještě závažnější, než se jeví na první pohled. O to silnější je důvod tlačit v této věci na vládu a trvat na jejím důkladném vyšetření.