Zeman si bude muset promluvit s Babišem. Hatí mu plány s Kosovem

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ČTK)

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Prezident se při návštěvě Srbska rozhodl, že tentokrát neudělá jenom nějakou lokální ostudu, ale pořádnou mezinárodní. Hned na letišti se tedy uvedl jako hulvát a prohlásil, že nemá rád Kosovo. V souvislosti s tím Zemana napadlo, že by Česká republika mohla odvolat své uznání Kosova jako autonomního státu. To se mu ale zřejmě nepodaří, i díky Andreji Babišovi.

Premiér totiž ve čtvrtek oznámil, že neví, proč by se něco takového stalo. „Nevidím důvod, aby česká vláda změnila svou pozici,“ řekl Babiš při setkání s kolegy z V4.

To však na Hradě určitě neuslyší rádi. Pokud mají prezident s premiérem někde problém, je to zahraniční politika. Oba dva ústavní činitelé se totiž mylně domnívají, že se určuje podle jejich rozhodnutí.

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Babiš již za doby Martina Stropnického na ministerstvu zahraničí několikrát svého podřízeného veřejně pokáral, ať si moc nedovoluje. Majitel hnutí ANO totiž není zvyklý, aby někdo spolurozhodoval s ním, nebo dokonce mu nařizoval, co má dělat.

Zeman si zase myslí, že je nejdůležitější osobou v zemi a všichni se mají podřizovat tomu, co rozkáže. Obzvláště háklivý je na diskuze o své náchylnosti protěžovat Rusko a Čínu. Zdálo by se, že s tím nemá Kosovo nic společného, ale to nemusí být pravda.

Jedním z úkolů, které patrně Zeman z Kremlu dostal je, aby co nejvíc vyhrocoval vztahy v rámci Evropské unie, včetně států, které do ní mají nakročeno. Mezi ně patří i Srbsko. Udělat tedy právě zde diplomatický skandál, může být v Moskvě bráno jako splněná mise.

Babiš před nedávnem tvrdil, že mají s prezidentem dohodu o zahraniční politice. Premiér má na „starost“ Západ, prezident si zase obhospodařuje Východ. Jak je to ovšem v momentě, kdy Zeman za našimi hranicemi něco plácne a premiér s tím nesouhlasí?

Pondělní schůzka v Lánech tak možná bude o dalším kolíkování mocenského hřiště. Po posledních měsících se zdá být jasné, že vládcem situace bude hlava státu. V rámci handlu pak Babiš něco Zemanovi slíbí a dostane za to ústupek při uznávání Kosova.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]