Zeman si nechá poradit, zda chce být i nadále prezidentem

ČTK

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Nejbližší spolupracovníci dnes prezidentu Miloši Zemanovi řeknou, zda by podle nich měl kandidovat v příštích volbách. Schůzky v Zemanově pracovně se zúčastní kancléř Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý, ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček nebo ředitel analytického odboru Radek Augustin, uvedl na dnešní tiskové konferenci hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

„Prezident se setká na Hradě se svými nejbližšími spolupracovníky, aby se zeptal na jejich názor, zda má, nebo nemá kandidovat v přímé volbě prezidenta republiky v roce 2018,“ řekl Ovčáček. Kromě zmíněné čtveřice se schůzky zúčastní i další Zemanovi spolupracovníci, jejichž jména mluvčí neuvedl. Nazval je „hradní sedmičkou“.

Konečné rozhodnutí o tom, zda Zeman bude obhajovat svůj post, podle Ovčáčka zatím nepadlo, i když v médiích se již objevují informace o tom, že současný prezident do voleb půjde. Ovčáček zopakoval, že hlava státu oznámí svůj verdikt 10. března. O den dříve vpodvečer se Zeman na Hradě zúčastní setkání se svými podporovateli a sympatizanty.

Zeman byl do funkce zvolen na začátku roku 2013, pětileté období mu vyprší v březnu 2018. Zodpovězení otázky, zda bude znovu kandidovat, slibuje na letošní březen dlouhodobě.

Překážkou pro obhajobu mandátu by podle médií mohl být především jeho zdravotní stav. Prezident má potíže především s chůzí kvůli polyfunkční neuropatii. Problémy mu dělá hlavně chůze po schodech, při níž mu musí asistovat jeho okolí, a neujde také delší vzdálenosti. Zeman sám svůj zdravotní stav nedávno označil za stabilizovaný. V září oslaví své 73. narozeniny.

O Zemanových soupeřích zatím není jasno. Kandidaturu na prezidenta dosud oficiálně oznámili podnikatel a textař Michal Horáček, podnikatel Igor Sládek a lékař a aktivista Marek Hilšer.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner