Zeman si prý myslí, že NATO „udělalo špatnou roli“. Říká to komunista

Eric Drooker

Proč prezident Zeman ignoroval minisummit NATO v Bukurešti a místo toho zamířil do Pardubického kraje?

Je třeba se obrátit na povolané zdroje a znalce. Pro ruský server Sputnik to komentoval komunista Leo Luzar, jinak zástupce předsedy podvýboru pro lidská práva Sněmovny. Na lidská práva v Rusku se pana Luzara Sputnik neptal. Zato došlo poněkud kostrbatým jazykem ke kritice Aliance.

Majitel sklárny Preciosa Ludvík Karl, který na snímku předává prezidentu Zemanovi skleněný kámen s věnováním, zbohatl podle pamětníků na otrocké práci politických a dalších vězňů. Preciosu, která byla pro komunistický režim zdrojem deviz, pak po revoluci za podivných okolností zprivatizoval. (liberecky.denik.cz)

„Jelikož znám dlouhodobé názory prezidenta Zemana, tak se mu vůbec nedivím. Názor prezidenta Zemana je, že NATO udělalo hodně chyb ve své historii i aktuální historii, a mělo by tak spíš začít hledat společné cesty a společná východiska z těch krizí, které ve světě jsou. Já osobně mám k NATO negativní vztah, protože si myslím, že — a tady dávám za pravdu prezidentu Zemanovi — NATO udělalo svou špatnou roli, a pokud vůbec má nějaké východisko ze současné situace být, tak to musí být ve spolupráci všech významných hráčů na geopolitickém poli včetně Ruska.“

Pokud jde o významné hráče, zřejmě jde o Rusko nebo Čínu. Rusko je ale významné jen svou armádou, jinak ekonomicky moc zajímavé není. Ekonomika odpovídá síle Itálie a pustit se do podnikání v Rusku si po posledních zkušenostech s tamní nestabilitou dovolí málokdo. O Číně škoda mluvit.

Eric Drooker

NATO možná udělalo dost chyb, ale některé určitě ne. Především NATO obstálo při zadržování Sovětského svazu. Také se nerozpustilo současně s Varšavskou smlouvou, jak by si to přáli Rusové a čeští komunisté.

Ono je ale jedno, co si prezident Zeman myslí a jestli má zástupce předsedy nějakého podvýboru pravdu. Podstatné je, co dělá. Navštěvuje po Česku své potenciální voliče a nemusí se účastnit sedánky, kde to rozhodně nevypadá na sraz obdivovatelů Moskvy. Stejně by tam působil jako podivín a předseda Sněmovny Hamáček si tam už nějak poradil. Je teď otázka, jak si poradit se Zemanem.

Eric Drooker

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]